Novou reklamou chtěly japonské aerolinky All Nipon Airways (ANA) propagovat plánovanou expanzi mezinárodních letů z letiště Haneda a přiblížit se zahraničním zákazníkům.

Kvůli tomu, že v ní zobrazily cizince jako dlouhonosé blonďáky, se od nich ale naopak dočkaly kritiky a nařčení z rasismu.

Ve spotu, který trvá třicet sekund a je v angličtině, se japonští herci a komici Hidetoshi Nishijima a Hidetomo Masuno v roli pilotů ANA radují z rozšířené nabídky mezinárodních cílů.

Ve chvíli, kdy se mají obejmout, reaguje ale jeden z nich "typicky japonsky" - tedy chladně. Navrhnou proto změnu image Japonců a strohý pilot se rázem promění v usměvavého člověka s dlouhým nosem a blonďatou parukou na hlavě. Právě to má být stereotypní japonské vidění bělochů.

Na sociálních sítích ale aerolinky All Nipon Airways okamžitě dostaly přívlastek rasistické, jejich reklamu má řada lidí za urážlivou.

Stěžují si hlavně cizinci.

"Pokud plánujete letět do Japonska, nevybírejte si otevřeně rasistickou společnost, jako je ANA! Podívejte se na její reklamu!" napsala například Sybille Ito na Twitteru.

Tokijský korespondent BBC Rupert Wingfield Hayes nicméně upozorňuje, že světlé vlasy a velký nos jsou v Japonsku vnímány pozitivně.

Aerolinky se ovšem rozhodly reklamu kvůli stížnostem po třech dnech stáhnout. Za její zveřejnění se omluvily a slíbily, že připraví novou verzi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.