Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval centrální banky světa, aby zabránily přeměně finančních otřesů v některých rozvíjejících se zemích světa v mezinárodní finanční tíseň. Řekl to v pátek mluvčí MMF v reakci na propady měn a akciových trhů zemí jako je Turecko, Indie či Brazílie.

Některé mladé tržní ekonomiky potřebují podle fondu podniknout naléhavé kroky, aby posílily ekonomiku a věrohodnost své hospodářské politiky.

"Nynější otřesy rovněž ukazují, že je nutné, aby centrální banky pozorně sledovaly finanční likviditu na mezinárodních kapitálových trzích," uvedl mluvčí fondu.

Propad turecké liry, argentinského pesa a tlak na další měny rozvíjejícího se světa vyvolává od minulého týdne na světových akciových trzích prudký výprodej. Země jako je Turecko, Indie a Jihoafrická republika musely na obranu svých měn zasáhnout výrazným zvýšením úrokových sazeb. To ale může podkopat jejich ekonomiku, což odchod investorů z těchto zemí ještě zesiluje.

Investoři se z rozvojových trhů stahují už od loňského roku, zejména v důsledku omezování podpůrné měnové politiky v USA, která předtím vedla k masivnímu přílivu peněz na tyto trhy. K eskalaci potíží v poslední době přispěly politické problémy v Turecku nebo na Ukrajině.

Rozvíjející se země z nepříznivého vývoje na svých trzích obviňují politiku americké centrální banky (Fed), která podle nich s ostatními nekoordinuje své kroky. Podle MMF se však tyto země při hledání příčin otřesů musejí samy podívat do zrcadla. Ředitel odděleni měnových a kapitálových trhů MMF José Viñals v úterý řekl, že Fed jedná obezřetně a že velká část výprodeje souvisí se situací v rozvíjejících se zemích.