I když ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v některých požadavcích ustoupil opozici a lidem požadujícím politické změny a především jeho odstoupení, demonstranti v ulicích zůstávají ostražití. Opoziční vůdci je vyzvali k dalšímu budování barikád kolem centra revoluce na náměstí Majdan nezaležnosti a k neustálé připravenosti na možný pokus speciálních jednotek Berkut o vyklizení ulic od demonstrantů.

 

ukr doko 01

Náměstí Majdan nezaležnosti (náměstí Nezávislosti) se proměnilo v jeden ohromný kozácký tábor. Ukrajinci, jak sami říkají, nemají tradici v protestních stávkách. Od pradávných dob jsou protesty proti vrchnosti organizovány jako masové tábory.

 

ukr doko 02

Pohřeb jedné z obětí střelby Berkutu do demonstrantů, Michaila Žiznevského, se stal masovou demonstrací odporu proti vládě a autoritativnímu chování prezidenta.

 

ukr doko 03

Zapálená auta na Hruševského ulici Berkut poléval vodou ze stříkaček, a tak vznikly ledové monumenty připomínající boje mezi demonstranty a policií. V pozadí za ledovou plochou jsou kordony Berkutu.

 

ukr doko 04

Sdružení ukrajinských matek demonstruje svůj odpor proti střílení do demonstrantů přímo před jednotkami Berkutu.

 

ukr doko 05

Ukrajinské matky se přidaly k demonstrujícím s heslem „Jste naše děti!“, které provolávají směrem ke kordonům berkutovců.

 

ukr doko 06

Demonstranti přinesli na barikády přetištěnou policejní přísahu. Ukrajinské jednotky zde přísahají věrnost lidu, a ne prezidentovi.

 

ukr doko 07

Na území nikoho, mezi barikádami a kordony Berkutu na Hruševského ulici, jsou dva prasklé hydranty, jejichž voda slouží k výrobě ledu pro stavbu barikád.

 

ukr doko 08

Pečlivě udržované kanály přivádějí vodu z hydrantů pod řadami barikád na Evropské náměstí. V pozadí je pomníček připomínající jednoho ze zavražděných demonstrantů.

 

ukr doko 09

Asi stovka dobrovolníků, i žen a dívek, celé dny a noci seká led a nakládá ho do pytlů. Muži pak pytle plné ledu roznášejí ke stavbě barikád.

 

ukr doko 10

Jedna z barikád na Hruševského ulici s pomníčkem na místě, kde byl zastřelen jeden z demonstrantů.

 

ukr doko 11

Dívky přinášejí jídlo a čaj obráncům barikád na Hruševského ulici.

 

ukr doko 12

Ohořelé auto Berkutu se stalo součástí barikády.

 

ukr doko 13

Před Říjnovým palácem, kde za cara bylo lyceum pro výchovu mladých šlechtičen a kde dnes ve stísněných podmínkách přespávají tisíce demonstrantů, se připravuje jednotka domobrany.

 

ukr doko 14

Výcvik jednotky domobrany chystající se na útok Berkutu.

 

ukr doko 15

Asi 400 mužů domobrany složilo přísahu věrnosti ukrajinskému národu na Hruševského ulici.

 

ukr doko 16

Štíty z překližky, staré vojenské nebo motocyklistické helmy a klacky v rukou – tak vypadá výzbroj domobrany.

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.