Ukrajinský parlament ani ve čtvrtek nezahájil debatu o ústavních reformách, které by měly otevřít cestu z vnitropolitické krize.

Omezení prezidentských pravomocí nemá podporu většiny poslanců, vládní Strana regionů navrhla vytvořit pracovní komisi, která by změny připravila. Ani tento návrh ale při hlasování neprošel. Šéf parlamentu páteční poslaneckou schůzi zrušil, jednat o ústavě má sněmovna příští týden.

Opozice s odkazem na bouřlivou atmosféru v ulicích naléhavě žádá okamžité řešení. Oleksandr Jefremov, což je šéf parlamentní frakce Strany regionů, která má v parlamentu většinu, ale trvá na řádném schvalovacím procesu. Závěrečné hlasování by se podle něj mělo uskutečnit až po parlamentních prázdninách v září. Mezitím by o obsahu reforem jednala speciální komise, jejíž vedení by Strana regionů svěřila opozici.

Návrh Strany regionů na vytvoření parlamentní komise šéf sněmovny Volodymyr Rybak předložil k hlasování, potřebnou většinu 226 ze 450 hlasů ale komise nedostala. Opozice oznámila, že její vytvoření odmítá a na její práci se podílet nehodlá. Rybak nato páteční parlamentní schůzi zrušil s tím, že o novém znění ústavy budou poslanci debatovat příští týden.

Ukrajinská opozice žádá urychlený návrat ke znění ústavy z roku 2004, kdy většina ústavních funkcí včetně jmenování vlády náležela parlamentu.

Po volbách v roce 2010, v nichž se stal prezidentem Viktor Janukovyč, ústavní soud parlamentu pravomoci odebral, a znovu tím posílil postavení hlavy státu. Ve snaze uklidnit situaci v zemi Janukovyč v poslední době několikrát opozici ustoupil, v případě ústavních reforem ale tvrdí, že změny nepůjde provést tak rychle, jak si jeho odpůrci představují.

Noví velitelé kontrarozvědky

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ve středu podle agentury Interfax vyměnil velitele ukrajinské kontrarozvědky SBU a šéfy jejích regionálních ústředí ve dvou oblastech na západě země, který v současných protivládních nepokojích stojí na straně opozice.

Novou hlavou SBU se stal Volodymyr Byk, který nahradil Vasyla Choljavyckého. Nové vedení mají také centrály kontrarozvědky ve Lvově a Volyni. V západoukrajinské Volyni prezident vyměnil rovněž šéfa tamní regionální správy.

Důvody těchto kroků prezidentský úřad nezveřejnil. Agentura Reuters je ale dala do souvislosti s protivládními demonstracemi, které už přes dva měsíce zmítají Ukrajinou.

Ashtonová nepřijela s konkrétní finanční nabídkou

Do Kyjeva v úterý večer přijela vysoká představitelka EU pro zahraniční věci Catherine Ashtonová. Absolvovala mimo jiné jednání s prezidentem Viktorem Janukovyčem a šéfy opozice Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem. Po setkání s prezidentem podle agentury Reuters prohlásila, že co se týče zvažované ekonomické pomoci, "nejde jenom o EU ani o velkou hromadu peněz".

Podle Ashtonové by mezinárodní pomoc měla zahrnovat i "expertizy, technické kapacity a zdroje". "Jde o to, jak dát dohromady ekonomický balíček, který bude poskytnut k vyřešení ekonomických potřeb země v kontextu ekonomických reforem," uvedla šéfka unijní diplomacie. Konkrétní finanční částku ale neuvedla.

Další případnou pomoc Ukrajině je připraveno poskytnout také Rusko. "Rusko udělá to, co bude muset. To ale neznamená, že se bude vměšovat do vnitřních záležitostí Ukrajiny," uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Paskov, podle něhož si Moskva přeje jednotnou, stabilní a prosperující sousední zemi.

Europoslanci nabídli pomoc

Europoslanci ve čtvrtek ve Štrasburku schválili usnesení k situaci na Ukrajině, ve kterém obě strany, tedy vládu a prezidenta na straně jedné a demonstranty a občanskou společnost na straně druhé, vyzývají k dialogu, jednání a ke kompromisu. To je podle europoslanců jediná rozumná cesta.

Členové Evropského parlamentu rovněž nabídli pomoc při řešení sporů, tedy v případě, že o to bude z ukrajinské strany zájem. Zdůraznili, že Ukrajina je nezávislá země a rozhodnutí, které přijme, je tedy na ní. Europarlament rovněž vyzval ke klidu a zastavení násilí. Pokud by to ale bezpečnostní složky přehnaly se svými represivními zásahy, měly by být zvažovány sankce vůči konkrétním osobám.

Související