Syrská vláda se prý s opozicí dohodla, že umožní dopravu humanitární pomoci do města Homs. Pomoc Homsu byla jedním z témat mírových jednání mezi opozicí a vládou v Ženevě, ale vyjednat průjezd kamionů se nepodařilo.

Vláda souhlasila s tím, že je třeba pomoci lidem obleženým v části města obsazené opozicí, a svolila také k evakuaci žen a dětí. Nic z toho se ale nestalo, údajně kvůli špatné bezpečnostní situaci v oblasti. Přitom z Homsu nepřestávají přicházet zprávy o strádání lidí.

Mluvčí ruského ministerstva Alexandr Lukaševič ve čtvrtek prohlásil, že podle nejnovějších informací se zdá, že se vláda s opozicí dohodly. "Podle poslední informace už dospěly k dohodě," řekl.

Rusko informaci zveřejnilo v době, kdy se Rada bezpečnosti OSN chystá jednat o nové rezoluci o Sýrii, která se má týkat humanitární situace.

Ruský zástupce při OSN Vitalij Čurkin ve středu řekl, že situaci v Sýrii nelze řešit rezolucemi, ale "cílevědomou a konkrétní prací". "Jsme proti projednávání rezoluce v radě. Na diskusi o další rezoluci není vhodný čas," řekl Čurkin.

Podle ruského diplomata podobný druh iniciativ většinou končí "politickým" prohlášením, které je kritické k syrskému režimu. Moskva, spojenec Damašku, lobbuje za "pragmatický přístup".

Z Homsu je džungle bez pravidel, říká kněz

Konflikt v Sýrii se dotýká tří milionů civilistů, z nichž je podle OSN 2500 "uvězněno" ve městě Homs.

"Naše město se proměnilo v džungli, kde neplatí žádná pravidla," řekl Frans Van der Lugt, katolický kněz působící v Sýrii od roku 1966, britskému deníku Daily Telegraph. "Musíme se hodně snažit, abychom se kvůli hladu nevrhli na sebe navzájem," popsal Van der Lugt v rozhovoru přes síť Skype.

Do křesťanské čtvrti nebyl povolen dovoz jídla už rok. Stejně dlouhou dobu nebylo žádnému z civilistů dovoleno město opustit.

V Sýrii bojují cizinci

Jinde v Sýrii se stále bojuje. Armáda se mnoho týdnů snaží získat pod kontrolu opozicí ovládané části města Halabu a shazuje tam podle svědků takzvané barelové bomby – sudy naplněné výbušninami a kovovými úlomky. Za minulých pět dní tyto útoky podle exilové opozice zabily 250 lidí, mezi nimiž bylo 73 dětí. Na místě je také několik set raněných.

Odborník na strategii a vojenství Rijád Kahvadží napsal ve čtvrtečním vydání panarabského listu Al-Haját, že v Sýrii bojuje na 60 000 cizinců.

Většina z nich – 40 000 – na straně vládních jednotek. Tito Damašku loajální bojovníci jsou hlavně z Íránu, Iráku, Libanonu, Jemenu, Afghánistánu, Ázerbájdžánu a Pákistánu. Mnoho z nich údajně prošlo výcvikem íránských gardistů.

S opozicí pak bojuje zhruba 8000 lidí z Libye, Tuniska, Alžírska a Maroka a jiných muslimských zemí, asi 5000 osob přišlo z Evropy.

Související