Moskva poskytne Ukrajině další část z ruské půjčky, zároveň ale žádá, aby Kyjev uhradil dluhy 2,7 miliardy dolarů (54,5 miliardy korun) za plyn. Krátce po setkání ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče s ruským protějškem Vladimirem Putinem to prohlásil ruský ministr financí Anton Siluanov.

O schůzce Putina s Janukovyčem, která se uskutečnila v pátek večer na okraj slavnostního zahájení zimních olympijských her, nebyly zveřejněny žádné podrobnosti.

"Hovořili spolu na stadionu. Nebyla to žádná formální bilaterální schůzka a nebyla ani na Janukovyčově programu v Soči," uvedl tiskový odbor ukrajinského prezidenta. Média nicméně v uplynulých dnech informovala, že hlavy obou států se v Soči sejdou.

Podobně strohé prohlášení vydala i Moskva. "Bylo to osobní setkání během zahajovací ceremonie," řekl novinářům hlavní Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov.

Hluboce zadlužená Ukrajina nyní usiluje o druhou tranši ruské půjčky 15 miliard dolarů (asi 300 miliard Kč). Moskva sice přislíbila, že své závazky dodrží, s ohledem na nynější vývoj chce ale počkat na vznik nové ukrajinské vlády.

Vyplacení druhé tranše v sobotu přislíbil i ministr Siluanov, peníze ale ještě Moskva nevyčlenila. "Dodržíme, co jsme Ukrajině slíbili, byli bychom ale rádi, kdyby ukrajinská strana splnila závazky, ke kterým se přihlásila," řekl ruský ministr financí. Zmíněný dluh za plyn byl splatný do konce ledna, Kyjev ho ale podle Siluanova dosud nevyrovnal.

Reuters k páteční prezidentské schůzce poznamenal, že obdobný důvěrný rozhovor mezi čtyřma očima v loňském roce podle všeho přiměl Janukovyče odmítnout asociační dohodu s Evropskou unií a místo toho podpořit hlubší hospodářskou spolupráci s Ruskem.

Ze setkání v Soči ale tentokrát zřejmě těží Janukovyč. Ve středu totiž jednal sw šéfkou diplomacie EU Catherine Ashtonovou, která mu sdělila, že Brusel je připraven Ukrajině poskytnout finanční pomoc i odborné rady ke zlepšení stavu ekonomiky.

V Kyjevě mezitím v sobotu začalo shromáždění na protest proti protivládním demonstracím. Před jednou z barikád, které v metropoli vystavěli protivládní demonstranti, se zatím sešly asi dvě tisícovky lidí. Dav také v místě částečně zablokoval dopravu. Jeden z účastníků této akce řekl, že jejich cílem je demonstrantům poklidně ukázat nesouhlas s jejich protesty.

Ukrajinou zmítají demonstrace více než dva měsíce. Opozice požaduje odchod Janukovyče a vypsání nových parlamentních a prezidentských voleb.

Související