Spojené arabské emiráty se rády chlubí svou technologickou vyspělostí. Dalším projektem, který usnadní život jejich obyvatelům a ohromí svět, je doručování oficiálních dokumentů občanům SAE pomocí dronů.

"Spojené arabské emiráty se budou pokoušet o dodávání vládních služeb prostřednictvím dronů. Jedná se o první projekt svého druhu na světě," pochlubil se agentuře Reuters Mohamed al Gergavi, ministr pro vládní záležitosti.

Na pondělní tiskové konferenci představil i prototyp malého bezpilotního letounu, který bude občanům Spojených arabských emirátů dopravovat státní dokumenty, jako jsou občanské nebo řidičské průkazy. Kvadrokoptéra bílé barvy poháněná baterií má zvládnout i dopravu menších balíčků.

Prototyp "vládního dronu" Spojených arabských emirátůDron bude příjemce identifikovat pomocí kontroly otisků prstů a skenování oční duhovky. Podle Gergaviho nyní stroje čeká šestiměsíční testování v Dubaji.

"Během tohoto roku zjistíme, jaké jsou možnosti systému, jaké služby a do jaké vzdálenosti budeme moci poskytovat," dodal Gergavi. Celonárodně chce drony vláda začít používat do roka.

V SAE se ale vládní bezpilotní letouny budou potýkat s mnoha problémy. Jejich provoz může zkomplikovat extrémní horko (v létě teploty šplhají přes 40 stupňů Celsia) nebo časté písečné bouře.

Nezodpovězena zůstává i otázka pravidel letového provozu pro komerční nebo vládní drony. Právě ta na území USA zatím brzdí vize Jeffa Bezose, výkonného ředitele internetového gigantu Amazon, který plán doručování zásilek pomocí dronů oznámil už loni v prosinci.

Bezos doufá, že program Prime Air, který slibuje doručování balíčků do 30 minut, spustí po vyřešení všech bezpečnostních a technických aspektů do pěti let.

Bezpilotní letouny jsou využívány například v japonském zemědělství k postřiku plodin. Indické úřady v přírodních rezervacích drony hlídají jednorohé nosorožce před pytláky.