Papež František při pátečním setkání s českými biskupy vyzval, aby církev své materiální prostředky využívala výlučně k duchovním účelům.

František ve Vatikánu přijal delegaci českých a moravských biskupů pod vedením kardinála Dominika Duky a během jejich devadesátiminutového jednání přišla řeč také na církevní restituce, sdělil zástupce České biskupské konference Ondřej Mléčka.

František přivítal delegaci biskupů v čele s kardinály Dukou a Miloslavem Vlkem už ve středu, kdy během generální audience požehnal korunky ke staroboleslavskému mariánskému reliéfu Palladium země české a korunu pro sochu olešnické Panny Marie.

V pátek se konalo uzavřené jednání, které bylo prvním oficiálním setkáním biskupů s novým papežem, zvoleným loni v březnu. Naposledy se česká delegace takto s papežem setkala v roce 2005.

"Zatímco po dlouhý čas církev ve vaší zemi utlačovaly režimy založené na ideologiích popírajících lidskou důstojnost a svobodu, dnes se musíte vypořádávat s jinými nástrahami, kupříkladu se sekularismem a relativismem," uvedl papež ve své páteční promluvě.

František se v závěru své řeči zmínil také o majetkových otázkách, když zdůraznil, že materiální prostředky mají být určeny výlučně k duchovnímu poslání církve a že majetek má být spravován uvážlivě a transparentně, aby byl chráněn a zachován, a to také za pomoci "důvěryhodných a kompetentních laiků".

Že byla ve Vatikánu řeč také o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, potvrdil v rozhovoru pro ČT olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Papežův postoj byl velmi jednoduchý a jasný: co je ukradeno, má se vrátit, to je záležitost spravedlnosti," popsal Graubner.

Odzbrojující setkání

O podrobnostech a nastavení církevních restitucí se ale podle něj nehovořilo. "(Papež) počítá s tím, že to, co jsme nějakým způsobem dohodli, je stejně už z naší strany velký ústupek, velká vstřícnost vůči státu. A jen akcentuje zodpovědnost vůči dalším generacím," řekl arcibiskup, podle nějž bylo setkání s papežem "odzbrojující".

Setkání s papežem začalo za účasti dvou desítek biskupů a dalších hodnostářů kolem půl jedenácté. Skončilo kolem poledního, protože papeže čekal další program. U příležitosti dnešního svátku svatého Valentýna pontifex na Svatopetrském náměstí požehnání katolickým snoubencům, kterých se tam shromáždilo asi 25 tisíc.

Zástupci české katolické církve budou v rámci pravidelné návštěvy nazvané Ad limina apostolorum (K prahům apoštolů) v Římě až do 17. února. V pátek večer je ještě čeká mše v bazilice sv. Klimenta, kterou si představitelé různých slovanských zemí připomenou 1145 let od smrti sv. Cyrila. Ten je v chrámu pochován.

Rok 2030 a konec

Na majetkovém vyrovnání se zástupci církví dohodli se státem v roce 2012, dohodu loni posvětil Ústavní soud. Vrácen má být nemovitý majetek v celkové hodnotě 75 miliard korun, o který církve přišly za minulého režimu. Za nevydaný majetek stát během třiceti let doplatí zhruba 59 miliard Kč (po započtení inflace by se částka měla vyšplhat na 78,9 až 96,24 miliardy Kč).

V roce 2030 by také mělo skončit financování církví ze státního rozpočtu, a to po přechodném období, během nějž se bude postupně snižovat státní příspěvek církvím ze současných asi 1,5 miliardy korun ročně až na nulu.