Poslední události v Kyjevě jsou jednoznačně nejvýraznější eskalací konfliktu od jeho začátku na konci listopadu minulého roku. Podobně jako dříve střety vypukly po období relativního klidu, kdy se zdálo, že obě strany míří ke kompromisu. Výměnou za amnestii dříve zadržených protestujících byla vyklizena část prostoru obsazeného demonstranty včetně některých budov v samotném Kyjevě i v regionech. Podobně jako jinde i zde ve Lvově, kde pobývám, v noci z neděle na pondělí zmizely barikády okolo budovy místní oblastní správy (odpovídá zhruba našemu krajskému úřadu), která byla obsazená od konce ledna.

Střety nejdříve vypukly okolo kyjevského parlamentu, který měl projednat návrat změn ústavy z roku 2004 – ty výrazně omezují pravomoci prezidenta. To se však neuskutečnilo.

Zprávy z města byly v průběhu úterý často chaotické a uprostřed hysterie se objevily i nepravdivé informace mimo jiné o zavření obou kyjevských letišť. Jisté však je, že úřady zastavily provoz metra, s platností od půlnoci byly omezeny možnosti příjezdu do města a v průběhu večera došlo v centru města k vypnutí elektřiny, což opoziční média označila za faktické vyhlášení výjimečného stavu. Příměří nevydrželo ani v ukrajinských regionech.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru