Snaha o osamostatnění Skotska na Velké Británii pokračuje. Správní oblast bude mít možnost vydat vlastní dluhopisy. Od roku 2015 si bude moci na mezinárodních trzích samo půjčit až 2,2 miliardy liber (zhruba 73 miliardy Kč) na financování infrastrukturních či zdravotnických projektů. Oznámila to britská vláda. Skotští představitelé tvrdí, že země musí být nezávislá, aby měla kontrolu nad vlastními financemi.

Oznámený krok má před zářijovým referendem o samostatnosti ukázat, že Skotové mohou požívat některých výhod nezávislosti, a zůstat přitom součástí Spojeného království.

Britský ministr financí George Osborne minulý týden řekl, že samostatné Skotsko nemůže zůstat v měnové unii se zbytkem Británie a nemůže mít nadále libru. Vláda v Edinburghu, která je pro odtržení, ale s takovou možností nesouhlasí. Skotský první ministr Alex Salmond v úterý prohlásil, že libra patří stejně Skotsku jako zbytku země.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?