Dočasné příměří, kterým ve středu v noci skončily dosud nejkrvavější hodiny ukrajinské krize, nevydrželo. Prezident Viktor Janukovyč slibuje zahájení jednání s cílem "ukončit krveprolití a stabilizovat situaci v zemi v zájmu společenského smíru". Radikálové se ale hned ve čtvrtek ráno znovu střetli s policií.

Ukrajina je nejblíže občanské válce a rozdělení od konce druhé světové války.

Střety policie s demonstranty v Kyjevě si podle posledních zprávy vyžádaly už 28 mrtvých. Pravicoví radikálové navíc považují příměří za falešné a nehodlají ho respektovat. 

"Kdosi chce zablokovat lidové povstání vyhlášením falešného příměří. Pravý sektor žádné takové dohody nepodepsal, útok povstaleckého lidu musí pokračovat," napsal Dmytro Jaroš, velitel krajní pravice, na sociální síti Facebook.

Maskovaní ozbrojenci Pravého sektoru se označují za hlavní údernou sílu opozice, vláda je označuje za neonacisty a viní je z odpovědnosti za nynější vlnu násilí.

I v noci na náměstí Nezávislosti hořely barikády a hromady pneumatik, ozývaly se dělobuchy a policejní vodní děla polévala demonstranty.

Sledovali jsme on-line ZDE.

Evropští politici tlačili na prezidenta Viktora Janukovyče, aby se vyvaroval dalšího násilí, a začali hovořit o cílených sankcích vůči jeho pachatelům a jejich politickým spojencům. Ukrajinský prezident o tom mluvil telefonicky i s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem.

Rozhodnout o sankcích mají ve čtvrtek na zvláštní schůzce lídři diplomacie EU. Vyjednávat do Kyjeva zamířili ministři zahraničí Polska, Německa a Francie.

Další eskalace konfliktu se snad přinejmenším v nejbližší době odkládá. Vláda a demonstranti vyhlásili příměří. "Útok na Majdan, který policie plánovala v noci, byl odvolán. Domluvili jsme se na příměří a zahájení nového vyjednávání," řekl předseda strany Baťkivščina Arsenij Jaceňuk po setkání tří vůdců opozice s prezidentem Viktorem Janukovyčem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.