Ve Venezuele dál stoupá napětí. Uvězněný lídr opozice Leopoldo López vyzval k pokračování snahy o svržení kabinetu prezidenta Nicoláse Madura.

Už pátou obětí násilně potlačených demonstrací se ve středu stala dvaadvacetiletá Génesis Carmonaová, která zemřela v nemocnici po střelném poranění hlavy. Studentka cestovního ruchu a vítězka lokální soutěže o královnu krásy byla zasažena kulkou během demonstrace v městě Valencia.

"Jak dlouho ještě budeme takto žít? Jak dlouho budeme muset snášet tento tlak a jejich zabíjení?" řekl jeden z jejích příbuzných agentuře Reuters. 

Před Carmonaovou zemřeli tři lidé  na demonstraci v Caracasu a jeden během protestů v pobřežním městě Carupano. Desítky lidí byly při protestech zraněny či zadrženy.

Leopoldo López, po němž venezuelská policie pátrala od minulé středy kvůli tomu, že organizoval protivládní protesty, se v úterý sám vzdal úřadům. Dvaačtyřicetiletý ekonom s vazbami na Spojené státy však ani z vazby neustal ve volání po dalších akcích proti Madurovi.

"Dnes, více než kdy dříve, musí být naším zájmem odchod této vlády," řekl na nově zveřejněném videu. Úřady viní Lópeze z vraždy a terorismu. Po jeho zadržení se zvedla velká vlna protivládních nálad, kterou smrt studentky ještě přiživila. 

Během středy se na velké demonstrace chystaly skupiny studentů v metropoli, které blokovaly hlavní silnice a zapalovaly ohně. Policisté se střetli s demonstranty ve městech San Antonio a Puerto Ordaz, kde létaly vzduchem kameny a gumové projektily.

Maduro: Opozice ohrožuje lid a ústavu

Protestující vytýkají vládě neschopnost bojovat s vysokou inflací či růstem kriminality, rozbujelou korupcí či nedostatkem základního zboží v obchodech. Maduro se snaží s vážnou situací vypořádat ráznými státními zásahy do ekonomiky a osočuje opozici ze sabotáží venezuelského hospodářství či energetiky.

"Tyto fašistické skupiny, jejichž vůdce je za mřížemi, nemůžeme podceňovat," prohlásil Maduro během televizního projevu ve středu večer. "Já si nezahrávám s demokracií. Nemohu přijmout fakt, že odmítají venezuelský lid a naši ústavu," dodal nástupce Hugo Cháveze. 

Na poslední kroky Madurovy vlády reagoval Bílý dům. Barack Obama venezuelskou exekutivu vyzval, aby přestala zatýkat demonstranty, propustila ty již zatčené a soustředila se na jejich "legitimní požadavky".

Související