Ukrajinský parlament v pátek schválil zákon umožňující osvobodit vězněnou vůdkyni opozice, bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou. Parlament podle agentury ITAR-TASS hlasy 310 zákonodárců zrušil trestnost skutku, za který byla expremiérka odsouzena na sedm let do vězení. K přijetí příslušného zákona by přitom stačila nadpoloviční většina 226 ze 450 poslanců.

"Bývalá premiérka může v souladu s přijatým zákonem vyjít na svobodu," napsal ITAR-TASS. "Pusťte Juliji!" skandovali poslanci. Davy lidí na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan, na rozhodnutí parlamentu zareagovaly jásotem a ovacemi.

Zástupce a bývalý ministr Tymošenkové Arsenij Jaceňuk vyzval Janukovyče, aby zákon "okamžitě a bezodkladně" podepsal. Ale podle advokáta bývalé premiérky Serhije Vlasenka bude kromě zákona zapotřebí ještě příslušné rozhodnutí soudu, aby jeho klientka mohla vyjít z vězení.

Jedna z vůdkyň ukrajinské opozice Julija Tymošenková si odpykala dva roky svého sedmiletého trestu, který jí soud v roce 2011 uložil za zneužití premiérské funkce. Toho se údajně dopustila podpisem nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem v roce 2009. 

Podle soudu podpisem dohody s údajně přemrštěnou cenou způsobila státu škodu 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy Kč), kterou musela nahradit. Po tři roky také nesměla vykonávat veřejné funkce.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč loni v říjnu slíbil, že podepíše připravovaný zákon umožňující Tymošenkové vycestovat na léčení do ciziny. Parlament ale příslušný zákon 21. listopadu neschválil.

Loni v dubnu rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, že zatčení ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové v roce 2011 bylo politicky motivováno.

Osvobození Tymošenkové si kladla EU jako podmínku podpisu asociační dohody s Kyjevem - podpis, který nakonec odmítla sama Ukrajina, podmiňovala EU schválením tří zákonů - o volbách, o prokuratuře a o léčbě odsouzených v zahraničí.

Koncem loňského roku Tymošenková požádala o převedení do oddělení "sociální rehabilitace" s mírnějším režimem s odůvodněním, že uplynula třetina jejího trestu. V lednu její žádost vězeňská správa zamítla. Její advokáti rozhodnutí napadli u charkovského soudu, který žalobu v polovině února též zamítl.

Podle zpráv rodiny by mohla vězení opustit 1. března.