Turecká policie v sobotu použila slzný pln, vodní děla a gumové projektily na rozehnání několika stovek demonstrantů, kteří v centru Istanbulu protestovali proti zpřísnění kontroly internetu v zemi.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na svědky. Demonstrace byla již druhým protestem proti kontroverznímu zákonu za několik týdnů.

Policie zakročila proti demonstrantům na rušné nákupní ulici Istiklal v blízkosti náměstí Taksim, aby jim zabránila dostat se až na náměstí. Podle AP a DPA někteří demonstranti házeli na policisty rachejtle a kameny. Nejméně pět lidí bylo zadrženo.

Turecký prezident Abdullah Gül ignoroval výzvy k vetování zákona a tento týden nový internetový zákon podepsal. Prohlásil, že ho vláda ujistila, že dva sporné body zákona pozmění. Zákon umožňuje tureckým úřadům zablokovat internetové stránky z důvodu porušení ochrany osobních údajů bez předchozího rozhodnutí soudu. Nutí rovněž poskytovatele internetových služeb, aby uchovávali záznamy o aktivitě uživatelů dva roky a aby tyto záznamy byly k dispozici úřadům.

Kabinet muslimského premiéra Recepa Tayyipa Erdogana zákon prosadil bez ohledu na protesty nejen opozice, ale i Evropské unie a Spojených států. Erdoganovi se dlouhodobě nelíbí vysoká popularita internetových sociálních sítí.

Během loňských masových protivládních demonstrací, které vypukly na istanbulském náměstí Taksim, označil za jednoho z původců protestů mikroblogovou síť Twitter.

Společnost Google ve zprávě zveřejněné koncem minulého roku označila Turecko za zemi patřící ke skupině států, které nejaktivněji cenzurují web, čímž jej zařadila například vedle Číny.

Související