Egyptská vláda se rozhodla rezignovat. Oznámil to v přímém televizním přenosu egyptský premiér Házim Bibláví.

Důvody překvapivého kroku podle agentury Reuters příliš neupřesnil, oživil nicméně ale spekulace o tom, že dosavadní ministr obrany a šéf armády Abdal Fattáh Sísí si tímto krokem uvolňuje ruce pro očekávanou kandidaturu v prezidentské volbě.

Prozatímní prezident Adlí Mansúr odstupujícího premiéra pověřil, aby kabinet vedl až do jmenování nového šéfa vlády, informoval egyptský deník Al-Ahrám.

"Vláda dnes přijala rozhodnutí nabídnout svou rezignaci prezidentovi republiky," prohlásil Bibláví.

Deník Al-Ahrám s odvoláním na nejmenovaný zdroj na svém serveru uvedl, že kabinet usnesení přijal po pouhých 15 minutách jednání.

Bibláví už počátkem února podle místního tisku hovořil o chystaných vládních změnách. Za hlavní přitom považoval odchod nejmocnějšího muže v zemi, šéfa armády Abdala Fattáha Sísího, z čela ministerstva obrany.

O Sísím, který loni sesadil islamistického prezidenta Muhammada Mursího, se dlouhodobě spekuluje, že hodlá kandidovat na prezidenta.

Předpokládá se, že prezidentské volby, které se mají uskutečnit v dubnu, by s výraznou převahou vyhrál.

Přestože je spjatý s režimem někdejšího prezidenta Husního Mubaraka, za jehož vlády byl velitelem letectva, těší se mezi Egypťany velké popularitě a jeho stoupenci v něm spatřují rozhodného člověka schopného stabilizovat rozdělenou zemi.

Související