Pákistánský ministr vnitra Čaundrí Nisar Ali Chán přišel s přinejmenším originálním řešením nastolení míru v zemi, která je sužovaná prakticky každodenními násilnostmi. Navrhl uspořádat kriketový zápas mezi reprezentanty vlády a islamistického hnutí Tálibán. Zápas má oživit pozastavené mírové rozhovory mezi znepřátelenými stranami. Informovala o tom agentura AFP. 

Pákistánská vláda zahájila oficiální mírový dialog s pákistánskou odnoží Tálibánu počátkem tohoto měsíce. Poté, co bojovníci Tálibánu zabili 23 unesených členů polovojenských jednotek, byl ale mírový proces přerušen. Armáda odpověděla sérií leteckých útoků v kmenových územích při hranicích s Afghánistánem, při nichž údajně zabila 38 povstalců.

Ministr vnitra Chán v pondělí řekl, že kriket, jímž jsou Pákistánci doslova posedlí, by mohl znamenat naději pro mír v Pákistánu.

"Mám informace, že členové Tálibánu se velmi zajímají o kriket. Takže pokud se toto poselství k nim dostane, můžeme si s nimi zahrát kriketové utkání, jež by mohlo přinést lepší výsledek (než rozhovory)," řekl novinářům ministr. Kriket je podle něj sport, který šíří mír a harmonii. 

Reakce na Chánovu iniciativu na Twitteru, který v Pákistánu používá především anglicky mluvící elita, byly převážně negativní. "Kriket by se hrál na rudém hřišti a hráči Tálibánu by mohli nadhazovat hlavami našich vojáků," poznamenal jeden z diskutérů s poukazem na krvavé atentáty namířené proti pákistánské armádě ze strany Talibanu v posledních letech.

Další přispěvatel označil ministra za blázna a řekl, že by měl na zápas pozvat rodiny obětí zavražděných Tálibánem.

Kriket je v Pákistánu někdy označován za druhé náboženství po islámu a mezi nadšené fanoušky i hráče patří také premiér Naváz Šaríf. V čele třetí největší politické strany v Pákistánu stojí někdejší kriketová hvězda Imran Chán, který jako kapitán dovedl pákistánský národní tým k titulu světového šampiona v roce 1992.

Takzvaná kriketová diplomacie pomohla v minulosti zmírnit napětí mezi jadernými velmocemi Pákistánem a Indií. Tato diplomatická iniciativa vznikla v roce 1987, kdy vojenský vládce generál Muhammad Zijául Hak přicestoval do indického Džajpuru na mezistátní zápas, zatímco na hranicích proti sobě stály po zuby ozbrojené armády obou zemí.