Zemský soud v Hannoveru ve čtvrtek osvobodil bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa obviněného z neoprávněného čerpání výhod. Uvedla to zpravodajská televize n-tv. Tato aféra byla jednou z příčin Wulffovy rezignace v roce 2012.

Wulff čelil obžalobě kvůli tomu, že se v roce 2008 ještě jako regionální dolnosaský premiér nechal na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest hostit filmovým producentem Davidem Groenewoldem. Ten údajně část jeho pobytu zaplatil; na hotel a na občerstvení tehdy čelného představitele křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové a jeho rodinu dal 750 eur (dnes asi 20 600 Kč).

Podle žalobců tím chtěl Wulffa ovlivnit, aby uvolnil veřejné prostředky na jeho připravovaný filmový projekt John Rabe – Ctihodný občan třetí říše. Peníze nakonec Groenewold skutečně získal.

Obhajoba však tvrdila, že oba muži byli dobří přátelé a mezi takovými jsou podobné vzájemné úhrady běžné. Potvrdila to mimo jiné Wulffova manželka Bettina, s níž se exprezident rozvádí, či jeho osobní strážce. Obhájci proto požadovali zproštění obvinění.

Osvobozující rozsudek média i odborníci očekávali. Soudce už v prosinci uvedl, že obžaloba je nepřesvědčivá, a spekulovalo se o tom, že bude soud ukončen už v lednu namísto původně plánovaného dubna. Později soudce schválil výslech dodatečných svědků a posunul termín rozhodnutí na konec února.

Státní zastupitelství na závěr procesu ani neuvedlo, jak vysoký trest pro bývalého prezidenta žádá, a požadovalo jen další důkazní řízení.

Wulff je vůbec prvním bývalým prezidentem Německa, který stanul před soudem. Kauza, kvůli které byl obžalován, byla jednou z příčin jeho předčasného konce v prezidentské funkci, na niž rezignoval před dvěma roky. Kromě podezřelého výletu na pivní festival byl zapleten i do aféry s přijetím údajně zvýhodněného úvěru na 500 000 eur, podezření z nátlaku na média a do dalších kauz.

Aféra exprezidenta obohatila slovník Němců o nové sloveso – "wulffen", jež má tři významy: žít z peněz někoho jiného, nelhat, ale ani neříkat celou pravdu, nebo zahltit někomu e-mailovou schránku či telefonní záznamník. Právě na záznamník Wulff namluvil svůj varovný vzkaz pro šéfredaktora Bildu, aby nezveřejňoval chystaný materiál o zmíněném zvýhodněném úvěru.

Související