Jsme na pokraji úplného zničení systému mezinárodních smluv, ekonomického chaosu a politické diktatury, napsal před necelým týdnem pro deník Vedomosti ruský historik Andrej Zubov. V článku, který vyšel i na IHNED.cz, dokonce velmi otevřeně přirovnal akci ruského prezidenta Vladimira Putina k zabrání Rakouska Adolfem Hitlerem v roce 1938.

Text profesora Zubova se okamžitě začal šířit sociálními sítěmi po celém světě. V posledních dnech patřil k nejsdílenějším článkům o krymské krizi v Česku. Tak silnou kritiku vůči Putinovi si přímo v Rusku dovolil málokdo.

Hned začátkem týdne zatelefonovala Zubovovi tajemnice prorektorky moskevské univerzity MGIMO, odpovídající za kádry, aby se dostavil na personální oddělení. Vzkaz zněl jasně, kvůli komentáři dostane profesor výpověď. I tomu se ale dostalo obrovské pozornosti a univerzita si propuštění nakonec rozmyslela. Zubov obdržel memorandum, v němž vedení rektorátu odsuzuje jeho článek a profesora napomíná pro nepřípustné chování.

HN: Čekal jste tak bouřlivou reakci na váš článek ve Vedomostech?

Ano, čekal jsem ji. Já rozumím, jaká je situace u nás v MGIMO, jaké jsou nálady v celé společnosti. Chápal jsem, že mohu přijít o práci.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.