Na Krymu v neděli proběhlo referendum, které má potvrdit rozhodnutí tamního parlamentu z 6. března o připojení k Rusku. Výsledek hlasování, jehož legitimitu neuznává Kyjev ani západní státy, je podle řady ohlasů kvůli převážně ruskojazyčnému obyvatelstvu a přítomnosti ruských ozbrojených sil předem daný.

Volební komise zatím sečetla polovinu volebních lístků. Pro připojení Krymu k Ruské federaci se vyjádřilo 95,5 procent lidí, konečné výsledky se čekají ještě v neděli večer. Volební účast dosáhla podle předsedy volební komise Mychajla Malyševa 82,17 procent. Přestože zatím nebyl vyhlášen oficiální výsledek referendech, proruští obyvatelé Krymu už začali pořádat oslavy.

Krymský premiér Sergej Aksjonov řekl, že v pondělí se sejde krymský parlament a oficiálně požádá Rusko, aby začlenil Krym do Ruské federace. 

Výsledky krymského referenda nehodlají uznat USA, EU, Velká Británie ani Francie. Referendum považují za nelegální. 

Přes vypjatou situaci se ministerstva obrany Ukrajiny a Ruska podle agentury Reuters dohodla na příměří do 21. března. Během této doby ruské síly na poloostrově nepodniknou žádné akce proti ukrajinským vojenským zařízením. Podle agentury Reuters o tom informoval ukrajinský ministr Ihor Teňuch na okraj odpoledního zasedání ukrajinské vlády.

Ukrajina v referendu přesto může jenom tratit. Hlasovací lístky nepočítaly s tím, že by Krym mohl zůstat součástí země stejně jako doposud. Voliči se rozhodovali mezi dvěma volbami, z nichž ani jedna ale fakticky neznamená odmítnutí připojení k Rusku. Jedna zní: Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? A druhá: Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?

Rozdíl mezi nimi ve skutečnosti příliš velký není. Ústava z roku 1992, přijatá v době rozpadu SSSR, už na Krymu dávno neplatí. Krymu dávala mimořádně rozsáhlou autonomii až do oddělení od zbytku země. Ruská kontrola nad poloostrovem se proto podle referenda zdá nevyhnutelná.

V Sevastopolu, kde má základnu pronajatou od Ukrajiny ruská Černomořská flotila, se podle agentury AP vytvořily fronty čekajících voličů ještě před otevřením hlasovacích středisek. V jednom z nich prý odevzdalo hlas během prvních patnácti minut na 70 lidí. Agentura ITAR-TASS s odvoláním na informace pozorovatelů v různých střediscích uvedla, že velký zájem o referendum je všude na Krymu.

"Dnes je významný den pro celý Krym, Ukrajinu a Rusko," řekla AP jedna z hlasujících Sevastopolanek Manita Meščinovová. "Myslím, že lidé očekávají, že většina bude hlasovat 'ano'. To znamená, že lidé věří... že potřebují být s Ruskem," dodala.

Po otevření volebních středisek přišla podle agentury AFP hlasovat asi dvacítka lidí i v Bachčisaraji, hlavním městě krymských Tatarů, kteří jsou pro setrvání Krymu při Ukrajině.

Krym hlasuje za...! - čtěte ZDE

Moskva se kvůli referendu dostala pod silný tlak Západu. Bez ohledu na možné sankce ale odmítla spolupracovat. Americký ministr zahraničí John Kerry se nechal slyšet, že pokud Rusko referendum nezastaví, podniknou Spojené státy a EU vůči Moskvě sérii tvrdých kroků. Čekat se prý dají už v pondělí. 

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nicméně v sobotním telefonickém rozhovoru s Kerrym trval na tom, že referendum je v souladu s mezinárodním právem. Podle prohlášení zveřejněného dnes na webu ministerstva zároveň uvedl, že výsledky hlasování by měly být "výchozím bodem pro určení budoucnosti poloostrova".

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.3.2014 23:11 | Oficiální výsledky referenda budou oznámeny ráno

Krym i nadále sčítá hlasy z dnešního referenda. Podle posledních informací byla sečtena polovina hlasů a o připojení k Rusku stojí 95,5 procent voličů. Oficiální výsledky vyhlásí Krym v pondělí ráno. Děkujeme Vám za pozornost, pro dnešek on-line zpravodajství ukončujeme.

16.3.2014 22:43 | FOTO: Fotbaloví fanoušci během zápasu mezi Dynamo Kyjev a Tavrivya Simferopol

Fotbaloví fanoušci během zápasu mezi Dynamo Kyjev a Tavrivya Simferopol

16.3.2014 22:29 | BBC: Lídři krymského parlamentu dorazili na Leninovo náměstí v Simferopolu

Podle serveru BBC dorazili na Leninovo náměstí v krymském hlavním městě Simferopolu lídři krymského parlamentu. Přivítal je nadšený dav. Podle reportéra BBC budou oslavy pokračovat dlouho do noci.

16.3.2014 21:56 | Tataři se obávají, že budou znovu deportováni

Podle vůdce Krymského tatarského národního shromáždění Refata Čubarova panuje mezi Tatary obava, že pokud se Krym připojí k Rusku, by mohli být znovu deportování z regionu.

"Snažíme se zabránit jakémukoli etnickému násilí. OSN a Evropská rada by měla hledat mírové řešení této krize," řekl serveru BBC.

16.3.2014 21:42 | Putin Obamovi: Referendum je v souladu s mezinárodním právem

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je krymské referendum v souladu s mezinárodním právem. Řekl to americkému prezidentovi Baracku Obamovi v telefonickém rozhovoru.

Navzdory rozdílným názorům je podle Putina důležité společně najít způsob, jak stabilizovat situaci na Ukrajině. Mise OBSE by měla navštívit všechny regiony na Ukrajině.

Podle Putina také ukrajinští představitelé přehlížejí násilí páchaném na ruskojazyčných obyvatelích Ukrajiny. 

16.3.2014 21:24 | Zpracováno 50 procent lístků, pro připojení k Rusku je zatím 95,5 procenta

Volební komise oznámila, že 95,5 procent voličů se v referendu vyjádřilo k připojení k Ruske federaci. Zpracováno je 50 procent lístků. 

16.3.2014 21:21 | Zaorálek: Připomíná mi to naše volby před rokem 89

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který je momentálně v Bruselu, je krymské referendum nelegitimní.

"Tyto vysoké počty, mimo jiné i počtu doažení účastníků, mi připomínají naše hlasování před rokem 89. Já nemohu než zopakovat, že pokládám to referendum za nelegitimní," řekl v České televizi

16.3.2014 21:10 | Volební účast byla 82,17 procenta

Předseda volební komise Mychajlo Malyšev zveřejnil výsledky volební účasti. V referendu hlasovalo 82,17 procent lidí.

16.3.2014 20:52 | Na průběh referenda si nikdo nestěžoval

Předseda volební komise Mychajlo Malyšev oznámil, že neobdržel žádné stížnosti na průběh referenda. 

16.3.2014 20:44 | Očekávání výsledků na Leninově náměstí v krymském hlavním městě Simferopolu

Referendum o Krymu

Související