Speciální jednotka americké armády pro boj proti terorismu Navy Seals se nalodila na tanker, který ovládla v neděli večer skupina libyjských ozbrojenců v přístavu Es Sider. Informovalo o tom americké ministerstvo obrany.

Protivládní libyjští rebelové, kteří žádají větší autonomii a podíl na ropném bohatství, unikli na ropném tankeru z jednoho z libyjských přístavů. Ztrapnili tak libyjskou vládu, jejíhož předsedu kvůli incidentu odvolal parlament.

Američané dohnali plně naložený tanker Morning Glory o tonáži 37 tisíc tun jihovýchodně od kyperského pobřeží.

"Jeho náklad patří libyjské státní Národní ropné společnosti. Loď a její náklad byly nezákonně získány," řekl pro agenturu Reuters mluvčí amerického ministerstva John Kirby.

Tanker ovládali pouze tři ozbrojenci. Při zásahu Američanů se nikomu nic nestalo. Pentagon rozhodl, že se plavidlo vrátí do libyjského přístavu.

Vůdce rebelujících Libyjců Abb-Rabbo al-Barassi v sobotu řekl, že jeho lidé jsou ochotní vyjednat ukončení blokády přístavu Es Sider, ale jen v případě, že vláda přestane plánovat vojenskou operaci proti rebelům.

Šéf parlamentu dal rebelům lhůtu dvou týdnů na opuštění blokovaných přístavů. V opačném případě by musela vláda přistoupit k vojenskému řešení.

Právě únos tankeru ale poukázal na slabost vládních sil, které několikrát oznamovaly, že tanker je pod jejich kontrolou. 

Související