Během úterního odpoledne nahlásila ukrajinská armáda útok "ruských jednotek" na svou vojenskou základnu v krymské metropoli Simferopolu. Postřelen byl jeden ukrajinský voják a ukrajinská posádka se odmítá vzdát, napsala agentura Interfax-Ukrajina.

Pokud se útok potvrdí, znamenalo by to porušení příměří, na kterém se pro Krym v neděli dohodli ministři obrany Ukrajiny a Ruska. V reakci na to prohlásil ukrajinský premiér Jaceňuk, že konflikt na Krymu přerostl z politické úrovně na vojenskou. Ukrajinský ministr obrany dal následně svým vojákům povolení střílet v případě, že se ocitnou v ohrožení života.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý dopoledne podepsal se zástupci Republiky Krym připojení Sevastopolu a Krymu k Ruské federaci.

Před slavnostním podpisem se k situaci Vladimir Putin vyjádřil v proslovu, ve kterém hodnotil historický význam Krymu pro Rusko i ochotu Ruska bránit Rusy v zahraničí.

"Krym je důležitý faktor pro stabilitu v regionu. A ta může být v tuto chvíli zajištěna pouze Ruskem," řekl Putin v úterním projevu před poslanci i zástupci krymské vlády. "V srdcích a ve vědomí Ruska Krym vždy byl a navždy zůstane nedělitelnou součástí Ruska. Toto vědomí jsme si předávali z generace na generaci," doplnil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.