Američtí astronomové objevili klíčový důkaz podporující teorii velkého třesku o vzniku vesmíru, takzvané gravitační vlny. Tyto vlny v časoprostoru jsou ozvěnou masivní expanze vesmíru právě po velkém třesku. O objevu informovali v pondělí vědci na americké Harvardově univerzitě.

Pokud se objev potvrdí, podařilo se objevit "svatý grál" astronomie, uvedla agentura Reuters. Gravitační vlny předpovídal Albert Einstein ve své všeobecné teorii relativity.

"Toto odhalení je chybějícím článkem kosmologie," řekl na tiskové konferenci fyzik Marc Kamionkowski, který se podílel na zachycení gravitačních vln, tedy slabých prvotních vibrací šířících se vesmírem rychlostí světla.

Astronomové je hledají již desetiletí, protože jsou chybějícími důkazy dvou teorií. Jednou je zmíněná Einsteinova všeobecná teorie relativity z roku 1915, která zahájila moderní éru výzkumu původu a vývoje vesmíru.

Druhou teorií, která předpovídala gravitační vlny, je hypotéza vesmírné inflace z 80. let. Podle ní po velkém třesku před asi 13,8 miliardy let následovala ve zlomečku vteřiny prudká expanze vesmíru provázená vlnami gravitační energie.

Související