Okupace Krymu ruskou armádou a kontinuální provokace v dalších ukrajinských městech, nepoukázaly pouze na známou neexistenci reálné evropské zahraniční politiky, ale postavily před Evropskou unii také příležitost, jak znovu nalézt hlubší smysl své vlastní existence, než je jen směna zboží. Rusko vždy existovalo jako evropská antiteze - o krok zpátky a o civilizaci mimo. V historii se pak v zásadě střídala období, kdy tato jinakost jednoho nebo druhého fascinovala a kdy byla zdrojem nenávisti.

Zatímco Evropa hleděla s nedůvěrou na ruský vojenský kolos, Rusko děsily překotné změny v Evropě, které etablovaly z poddaných občany, kteří mají svá práva. Tento přerod budí u ruských politiků zděšení dodnes, protože je v přímém rozporu s jejich pojetím moci. Proto neustále posilují étos jakési svébytné ruské identity - s obvyklým důrazem na variabilní “tradiční” hodnoty - kterou ohrožují vymoženosti jako lidská práva nebo respekt k menšinám.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru