Rusko v sobotu oficiálně převzalo vojenskou kontrolu nad Krymem. Z 18 tisíc ukrajinských vojáků zůstaly na ukrajinské straně jen dva tisíce. 

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil velení černomořské flotily, aby všem ukrajinským vojákům, kteří chtějí Krym opustit, zajistila bezpečný eskort k ukrajinským hranicím. Moskva nyní kontroluje 189 armádních zařízení, kde vlaje ruská vlajka. Pod kontrolou Ruska je také většina ukrajinské námořní flotily. 

Dramatická situace byla na dvou leteckých základnách. Na základně Belbek poblíž Sevastopolu se Ukrajinci odmítali vzdát. Rusové základnu obklíčili, ukrajinský velitel ale dlouho trval na tom, že nemá v úmyslu odejít.

Kromě situace na vojenských základnách dochází také k vývoji na mezinárodním poli, kdy se západní velmoce snaží Rusko zastavit uvalováním sankcí. Washington ve čtvrtek uvalil sankce na dvacet Rusů, kteří podle něj měli podíl na ukrajinské krizi. Mezi nimi byli i spolumajitelé banky SMP.

Na základě toho se platební společnosti Visa a MasterCard rozhodly své služby pro klienty této banky zablokovat, to ovšem banka SMP považovala za nelegální a tento názor následně potvrdila i americká vláda. A tak v neděli platební společnosti své služby opět obnovily.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.