Americký prezident Barack Obama chce Kongresu navrhnout, aby zbavil Národní agenturu pro bezpečnost (NSA) možnosti masově sbírat a uchovávat data o telefonátech milionů lidí.

Informoval o tom deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj. Obama v souvislosti s aférou okolo sledovacích aktivit tajné služby NSA již dříve navrhl některé změny v její práci, tato by však byla zdaleka nejvýznamnější.

Obama chtěl podle svého v lednu zveřejněného plánu zamezit tomu, aby NSA dlouhodobě uchovávala údaje o telefonátech milionů lidí, a tuto práci převést na soukromé telefonní společnosti. Podle vládního zdroje newyorského listu chce však Obamova administrativa zasáhnout do chodu služby daleko výrazněji.

Místo hromadného sběru dat má mít nově vláda k dispozici pouze údaje o těch telefonátech, které si vyžádá u zvláštního soudu dohlížejícího na tajné služby. Bude navíc muset doložit, že data o délce hovoru a jeho účastnících požaduje kvůli možnému spojení s terorismem.

Šéf Bílého domu, který je tento týden na cestě po Evropě, přistoupil loni k přehodnocení práce tajných služeb kvůli aféře vyvolané odhaleními někdejšího technika NSA Edwarda Snowdena. Muž, který se nyní skrývá před americkou spravedlností v Rusku, zveřejnil informace o tajných sledovacích programech zasahujících miliony Američanů i lidi po celém světě včetně vládních špiček.

Nezávislá americká agentura PCLOB (Privacy and Civil Liberties Oversight Board), která Obamovi radí z rozhodnutí Kongresu, doporučila nedávno prezidentovi zrušit program sledování telefonátů NSA. Obama oznámil, že program bude podroben větším restrikcím a zásadně se změní. Masové shromažďování dat však zrušit nechtěl.

Související