Za anexi Krymu visí nad Rusy hrozba možná ještě strašnější než západní sankce. Ukrajinské vlastenky se totiž rozhodly ztrestat okupanty sexuálním bojkotem a po sociálních sítích se teď šíří akce s názvem "Rusovi nedávej". Ukrajinky dokonce začaly přemlouvat i Rusky, aby vyhlásily sexuální stávku: "Naši kluci jsou ještě doma, ale ti vaši jsou už ve válce…"

Iniciativa se zviditelnila i tričky se symbolem akce: sepnutými dlaněmi, nápisem Rusovi nedávej a veršem ukrajinského buditele Tarase Ševčenka z roku 1838, vybízejícím dívky k milování, nikoli však s "Moskaly", jak se na Ukrajině hanlivě přezdívá východním sousedům.

Nápad podle zlých jazyků prý nevzešel z prostředí feministek, ale z pánské společnosti proslulé sexistickými vtípky nejhrubšího zrna. S myšlenkou sexuálního bojkotu za okupaci Krymu se ale tvůrci zřejmě trefili do černého. Akce zaujala i hodně rozdílná média v blízkých i vzdálených zemích, od listu Belorusskij partizan až po arabskou zpravodajskou televizi al-Džazíra.

Myšlenka sexuálního bojkotu se ale zrodila přinejmenším před 2500 lety, soudě alespoň podle komedie Lysistrata řeckého dramatika Aristofana. Hlavními hrdinkami jsou ženy, které se rozhodly odepírat mužům sex, dokud nepřestanou válčit. Převést tuto myšlenku z divadelní scény do reálného života se v tomto století prý už pokusily pacifistky v Libérii, Kolumbii či Keni.

Související