Rusové ve středu obsadili poslední armádní plavidlo ukrajinského námořnictva na Krymu. Podle ruských a ukrajinských médií převzaly ruské oblíbené síly i speciální oddíl bojových delfínů. 

Oddíl donedávna cvičilo ukrajinské námořnictvo. Výcvik byl ale nedávno přerušen kvůli nedostatku financí. Program měl skončit 28. února, situace se ale kvůli připojení Krymu k Rusku změnila a Moskva je ochotná dát do projektu další peníze. 

Pod ruskou vlajkou by tak mohli sloužit delfíni vycvičení k vyhledávání potopených předmětů, vojenské techniky a dokonce i ke zneškodňování potápěčů-diverzantů. Výcvik jsou prý s to podstoupit i tuleni.

"Inženýři (sevastopolského) oceanária vyvíjejí nové přístroje pro nové programy, které mají vést k mnohem efektivnějšímu využití delfínů," pochlubil se v agentuře RIA Novosti jeden z místních expertů, hovořící pod podmínkou anonymity.

"Naši odborníci vyvíjeli přístroje, které by předávaly signál delfínů o odhalení cíle pod vodou na monitor operátora. Ale ukrajinskému námořnictvu chyběly peníze na takové know-how a některé projekty jsme museli ukončit," postěžoval si.

V Sevastopolu se cvičili bojoví delfíni pro sovětské námořnictvo již od roku 1973. Po rozpadu Sovětského svazu a rozdělení Černomořské flotily mezi Rusko a Ukrajinu tato část připadla Ukrajincům. Ti delfíny z krymské základny až donedávna používali k mírovým účelům, včetně léčby postižených dětí.

Vojenský program se Ukrajinci pokusili v tajnosti oživit, ale vše loni na jaře vyšlo najevo kvůli "dezerci" několika delfínů, kteří své cvičitele opustili v plné zbroji - v nezvladatelné touze po sblížení s volně žijícími samicemi. Úřady nicméně tuto historku dementovaly a popřely, že by tajný výcvik delfínů vůbec existoval.

Podle serveru newsru.com ve světě nyní existují jen dvě známá výcviková střediska bojových delfínů, v Sevastopolu a v San Diegu v USA. Třetí základnu prý Rusové v 90. letech prodali Íránu.

Ruské bojové lodě ve středu večer obsadily poslední ukrajinské armádní plavidlo, minolovku Čerkasy. Dvouhodinovou násilnou operaci v zálivu Donuzlav provázely výstřely a exploze granátů. Operace skončila, když komando ruských vojáků na palubě ukrajinské lodi umístilo silnou nálož a vyhrožovalo odpálením.

Související