Ukrajinští výsadkáři za pomoci obrněného transportéru obsadili v Heničesku na jihu země navigační stanici Mars-75, patřící ruské černomořské flotile. Oznámil to list Ukrajinska pravda. Heničesk leží asi 20 kilometrů od Krymu, anektovaného Ruskem.

"Na území stanice se nacházejí ukrajinští výsadkáři v plné zbroji. Dovnitř nikoho nevpouštějí. Po obvodu stanice několik vojáků zaujalo bojová postavení," vylíčil list. Nicméně podle místních obyvatel, zaměstnaných na stanici, ruští vojáci místo opustili už asi před dvěma měsíci.

Ukrajinské úřady i soudy prý už řadu let marně usilovaly, aby ruská černomořská flotila vrátila Ukrajině dříve pronajaté majáky a stanice.

Ruská armáda ve čtvrtek propustila všechny ukrajinské vojáky a důstojníky internované během násilného obsazení vojenských objektů na Krymu. Čtyři poslední ukrajinští důstojníci byli propuštěni z vazby. Část vojáků už během noci dorazila do Kyjeva. 

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov ve středu v parlamentu prohlásil, že vojáci, kteří se nezpronevěřili vojenské přísaze a projevili statečnost, budou vyznamenáni.

Otázka ukrajinské výzbroje na Krymu zůstává podle kyjevských médií otevřená. Velení ukrajinské a ruské armády o případném převozu výzbroje na pevninu jedná, rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Rusko se na Krymu zmocnilo všech vojenských objektů, komanda ruské námořní pěchoty obsadila i všechny ukrajinské bojové lodi. Podle agentury ITAR-TASS si ruské velení zvlášť cení cvičného vojenského letiště v krymské obci Novofjodorovka, armádního areálu pro výcvik delfínů v Kozáckém zálivu u Sevastopolu a bývalého skladiště jaderných zbraní v obci Krasnokamjanka u Jalty.

Související