Ukrajina ve čtvrtek obvinila exprezidenta Viktora Janukovyče a desítky agentů ruské tajné služby z odpovědnosti za únorovou střelbu do demonstrantů v centru Kyjeva. Rusko ve sporu s Ukrajinou vyneslo nové trumfy, když ohlásilo další zvýšení ceny zemního plynu a vyzvalo ke splacení dlužných částek. Západní země Moskva varovala před dalším posilováním vojsk NATO ve východní Evropě.

Podle šéfa ukrajinské tajné služby SBU Valentyna Nalyvajčenka se na přípravě únorového masakru na kyjevském náměstí Nezávislosti podílelo 26 agentů ruské kontrarozvědky FSB. Rusko prý rovněž na Ukrajinu dovezlo přes pět tun trhavin. Příkaz ke střelbě do demonstrantů v Kyjevě vydal ukrajinskému ministerstvu vnitra a tajné službě SBU prezident Viktor Janukovyč. Ten už ve středu podobná obvinění odmítl.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov na tiskové konferenci uvedl, že bezprostřední odpovědnost za smrt víc než stovky lidí nese asi 30 příslušníků vojsk ukrajinského ministerstva a tajné služby SBU. Jejich jména vyšetřovatelé znají, část z nich už byla zadržena včetně jednoho z velitelů.

Mluvčí ruské FSB ukrajinská obvinění šmahem odmítl. "Ať taková prohlášení zůstanou na svědomí těch, kdo je pronášejí," řekl mluvčí v Moskvě agentuře ITAR-TASS.

Naopak prokremelská televize NTV vyrukovala se zprávou o zatčení 25 Ukrajinců pro podezření, že v půli března - během referenda o připojení Krymu k Rusku - chystali v ruských regionech teroristické útoky. Mezi zatčenými jsou prý i tři aktivisté Pravého sektoru, radikální ukrajinské bojůvky. Zadržení podezřelých Ukrajinců posléze potvrdila FSB.

"Nesmysly nekomentujeme," zareagovala ukrajinská služba SBU. "Je to lež a propaganda Kremlu," prohlásil mluvčí Pravého sektoru Arťom Skoropadskyj.

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom oznámil, že Ukrajině od dubna zvýší cenu za odběr ruského plynu, a to na 485 dolarů za tisíc kubíků. Gazprom zároveň Ukrajinu vybídl, aby zvýšila objem plynu v zásobnících, což je nutné k zajištění stabilních dodávek do Evropy. Státem ovládaný Gazprom již před dvěma dny ohlásil zvýšení ceny plynu pro Ukrajinu, a to o 44 procent na 385,50 dolaru za tisíc kubíků s platností od 1. dubna. Rozhodnutí zdůvodnil nesplaceným dluhem za ruský plyn.

"Očekáváme, že Rusko půjde ve svém tlaku na plyn dál, včetně omezení dodávek Ukrajině," řekl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk agentuře Reuters. Omezení dodávek Ukrajině by mohlo vést k narušení dodávek ruského plynu do celé Evropy, včetně Česka a Slovenska, podobně jako v letech 2006 a 2009.

Se sílícím ruským tlakem na ukrajinské hospodářství roste podpora, kterou Kyjevu poskytuje Západ. Evropský parlament dnes schválil návrh na zrušení drtivé většiny cel na dovoz z Ukrajiny. Krok má podpořit tamní ekonomiku, nařízení ale ještě musejí schválit členské státy. Opatření je součástí už oznámeného balíku unijní hospodářské pomoci Ukrajině. Podle šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové je jeho zavedení do praxe otázkou několika týdnů.

Spojené státy oznámily, že rozšíří svůj pětisetčlenný evropský vojenský kontingent určený k zásahům v krizových oblastech o 175 vojáků. Posily budou rozmístěny na základně v Rumunsku. Moskva krátce na to varovala, že zvýšení přítomnosti aliančních sil ve východní Evropě odporuje dohodě uzavřené mezi NATO a Ruskem. Lavrov dnes rovněž varoval Spojené státy před porušením mezinárodních dohod, které upravují tonáž bojových lodí operujících v Černém moři a omezují dobu jejich manévrování v regionu.

Lavrov rovněž prohlásil, že obavy Západu z koncentrace ruských jednotek při ukrajinských hranicích jsou přehnané. Ruské jednotky mají podle Lavrova právo volně operovat na svém území včetně příhraničních regionů. "Jednotky u hranic s Ukrajinou se po ukončení vojenského cvičení vrátí do míst své trvalé dislokace," řekl ruský ministr.