Severoatlantická aliance zveřejnila satelitní snímky rusko-ukrajinského pohraničí, na nichž jsou patrné ruské jednotky posílené tanky, obrněnými transporty, dělostřelectvem a letectvem. Podle NATO jde o armádní sbor 40 tisíc mužů plně připravených v boji. Ruské ministerstvo obrany ale tvrdí, že jde o staré záběry ze srpna loňského roku.

"Jsou to dobře vyzbrojené, plně bojeschopné jednotky rozmístěné podél silnic, které mohou být na rozkaz rychle vyslány na Ukrajinu," komentoval snímky na tiskové konferenci v Monsu brigádní generál Gary Deakin. Na rozkaz z Moskvy by podle něj předvoj mohl být v pohybu během dvanácti hodin. Vojska jsou podle snímků rozmístěna ve stovce měst podél hranic.

Snímky, které dostali novináři, ukazují vojska rozmístěná ve vzdálenosti 40 až 150 kilometrů od hranic. "Disponují letectvem, speciálními silami, dělostřelectvem. Mají všechno," řekl Deakin.

Podle NATO byly komerční snímky pořízeny mezi 22. březnem a 2. dubnem. Velení aliance uvedlo, že stav ruských jednotek a výzbroje se od té doby příliš nezměnil.

Rusko ale autentickou hodnotu snímků zpochybnilo. Agentura RIA Novosti s odvoláním na armádní zdroje napsala, že snímky byly ve skutečnosti pořízeny někdy v srpnu 2013. Podle důstojníků ruského generálního štábu obrázky zachycují vojska ruského jižního vojenského okruhu, která se loni v létě podílela na manévrech při ukrajinských hranicích.

Putin varoval Evropu před ohrožením dodávek plynu

Rusko ve čtvrtek důrazně varovalo Ukrajinu i Evropu před ohrožením dodávek zemního plynu. Prezident Vladimir Putin oslovil dopisem 18 evropských státníků, které upozornil na chronické ukrajinské dluhy a pohrozil Kyjevu uzavřením plynových kohoutů.

Moskva chce přejít na přísnější platební režim, aby se dluhovým problémům s Ukrajinou vyhnula, napsal Putin. Už ve středu ruský Gazprom oznámil, že vzhledem k chatrné platební morálce ukrajinského zákazníka bude nejspíš požadovat platby předem. Putin ve čtvrtek pohrozil, že nebudou-li peníze včas na ruských kontech, nedostane Kyjev nic. V nouzi by pak prý Ukrajina mohla sáhnout po plynu pro Evropu.

Navíc se z podzemních zásobníků zemního plynu na Ukrajině většina zemního plynu dovezeného z Ruska ztratila. Prohlásil to předseda vlády Arsenij Jaceňuk. Podle Jaceňuka má být v zásobnících podle výkazů uloženo 20 miliard krychlových metrů plynu, skutečnost je ale podstatně jiná.

Situace na Ukrajině je napjatá

Situace na Ukrajině zůstává napjatá, a to zejména na východě země. Kyjev pohrozil tamním proruským radikálům, okupujícím úřední budovy, policejním zásahem.

Naopak Moskva varuje kyjevský režim, který neuznává, před "nenapravitelnými akcemi" a snaží se prosadit zařazení zástupců ruskojazyčných regionů do plánované mezinárodní konference o řešení ukrajinské krize.

Ukrajinské ministerstvo vnitra ve středu oznámilo, že situace na separatistickém východě bude vyřešena do 48 hodin, a to buď diplomaticky, nebo silou.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
10.4.2014 21:15 | Česko má plyn na celé jaro

České odběratele by případný výpadek dodávek ruského plynu bezprostředně neohrozil. V současné době je v zásobnících více než miliarda metrů krychlových zemního plynu, což odpovídá celé spotřebě plynu v tuzemsku v jarních měsících. ČTK to sdělili zástupci Českého plynárenského svazu. Na Česko by mohlo dopadnout případné omezení ruských dodávek plynu na Ukrajinu, kterým dnes v dopise zaslaném osmnácti evropským státníkům pohrozil ruský prezident Vladimir Putin.

10.4.2014 20:58 | Ozbrojenci v Doněcku vyhlásili vznik "lidové armády"

V Doněcku se dnes tvrdé jádro proruských organizací rozhodlo vytvořit vlastní "lidovou armádu". Ruským novinářům to řekl Denis Pušilin, jeden z vůdců takzvané Doněcké lidové republiky vyhlášené v pondělí. Vrchním velitelem armády byl prý jmenován muž jménem Igor Kakidzjanov. Armáda je podle Pušilina nutná "k ochraně územní celistvosti Doněcké republiky".

Ve zprávě ruské agentury ITAR-TASS není zmínka o výzbroji, kterou by snad měla být armáda vyzbrojena. Z Doněcka zatím nepřišly zprávy o tom, že by se povstalcům okupujícím administrativní budovy podařilo získat zbraně.

10.4.2014 20:49 | Schröder v Bělehradu připomněl bombardování Srbska

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder při dnešní návštěvě Bělehradu v sobě nezapřel přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. V souvislosti s krizí kolem Ukrajiny připomněl nálety Severoatlantické aliance na srbsko-černohorskou Jugoslávii v roce 1999.

"Poslali jsme naše letadla na Srbsko a společně s NATO shazovali bomby na svrchovaný stát bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Proto jsem opatrný, pokud je řeč o ukazování prstem na kohokoli," citovala Schröderovo vyjádření po schůzce se srbským vicepremiérem Aleksandarem Vučičem, který bude po nedávných volbách zřejmě příštím předsedou vlády.

Schröder připomněl nálety NATO, které před 15 lety trvaly dva a půl měsíce a nakonec přiměly srbské ozbrojené síly ke stažení z Kosova. Bělehrad tehdy do jihosrbské provincie vyslal policejní a armádní jednotky k potlačení separatistické vzpoury tamních Albánců. Operace se ale změnila v krvavé tažení, které si podle údajů serveru BalkanInsight vyžádalo životy kolem 7000 kosovských Albánců a 800.000 přimělo k útěku.

10.4.2014 19:58 | Putin se rozhodl připojit Krym na základě tajných průzkumů

Prezident Ruska Vladimir Putin podle agentury ITAR-TASS řekl, že se rozhodl připojit Krym k Rusku na základě výsledků tajných sociologických průzkumů.

10.4.2014 18:40 | NATO zveřejnilo satelitní snímky ruské armády, Rusko je zpochybnilo

Severoatlantická aliance dnes v belgickém Monsu zveřejnila satelitní snímky rusko-ukrajinského pohraničí, na nichž jsou patrné ruské jednotky posílené tanky, obrněnými transporty, dělostřelectvem a letectvem. Podle NATO jde o armádní sbor 40.000 mužů plně připravených v boji. Ruské ministerstvo obrany ale tvrdí, že jde o staré záběry ze srpna loňského roku.

Ruské stíhačky na satelitních snímcích, které zveřejnilo NATO.

Podle NATO byly komerční snímky pořízeny mezi 22. březnem a 2. dubnem. Velení aliance uvedlo, že stav ruských jednotek a výzbroje se od té doby příliš nezměnil.

Rusko ale autentickou hodnotu snímků zpochybnilo. Agentura RIA Novosti s odvoláním na armádní zdroje napsala, že snímky byly ve skutečnosti pořízeny někdy v srpnu 2013. Podle důstojníků ruského generálního štábu obrázky zachycují vojska ruského jižního vojenského okruhu, která se loni v létě podílela na manévrech při ukrajinských hranicích.

Podle NATO jde o snímky letiště ve městě Primorsko-Achtarsk na ruském břehu Azovského moře, které leží asi sto kilometrů od ukrajinské hranice. Obrázky prý zachycují dislokaci ruské brigády v běloruském pohraničním městě Jelsk a další jednotky soustředěné například u ruských měst Kuzminki, Novočerkassk a Belgorod.

10.4.2014 18:29 | Fyzické útoky na prezidentské kandidáty

Dav prozápadních demonstrantů se dnes v jihoukrajinské Oděse strefoval syrovými vejci do prezidentského kandidáta Serhije Tihipka, který chtěl ve městě uspořádat předvolební tiskovou konferenci. Plánované setkání s novináři ale demonstranti umlčeli skandováním "Putinova běhna". Jiného prezidentského kandidáta dnes v Oděse rozhořčení demonstranti zablokovali v hotelu a nechtějí ho pustit ven.

O bouřlivém zahájení kampaně k prezidentským volbám, naplánovaným na 25. května, může hovořit i oficiální kandidát Strany regionů Michail Dobkin, kterého ve středu večer vypískali a nakonec i fyzicky napadli proruští demonstranti v Luhansku. Dobkin přijel do východoukrajinského města urovnat krizi vyvolanou okupací místní kanceláře tajné služby. Za výzvy ke klidu a pořádku si podle očitých svědků vysloužil kopance a facky.

10.4.2014 18:23 | Z ukrajinských zásobníků se měla ztratit většina plynu

Z podzemních zásobníků zemního plynu na Ukrajině se většina zemního plynu dovezeného z Ruska ztratila. Prohlásil to dnes z tribuny ukrajinského parlamentu předseda vlády Arsenij Jaceňuk. "Já jsem ten plyn neukradl," ujistil poslance premiér.

Podle Jaceňuka má být v zásobnících podle výkazů uloženo 20 miliard krychlových metrů plynu, skutečnost je ale podstatně jiná. "Naftogaz Ukrajiny má v zásobnících jen 7,2 miliardy krychlových metrů," oznámil předseda vlády. Kam se plyn poděl, premiér neví.

Holding Naftogaz je na Ukrajině monopolním dovozcem plynu, ale i správcem plynovodů a podzemních zásobníků. Jejich naplněnost je významná nejen pro potřeby Ukrajiny, ale i pro dodávky zemního plynu do Evropy v zimním období.

Šéf Naftogazu Jurij Prodan novinářům řekl, že firma zatím zásobníky neplní, protože nesouhlasí s prudkým zvýšením ceny za plyn.

10.4.2014 17:23 | Primátor Prahy Tomáš Hudeček dorazil do Kyjeva

Pražský primátor Tomáš Hudeček dnes přijel na návštěvu Kyjeva. V ukrajinské metropoli se v pátek dopoledne setká se zástupci místního magistrátu, který Prahu požádal o předání zkušeností s vedením města. V pátek odpoledne pak na pozvání ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka promluví na bezpečnostní konferenci, jež se bude zabývat současným vývojem na Ukrajině i možnými výhledy do budoucnosti.

Cílem cesty je rovněž navázat dlouhodobější spolupráci mezi zástupci obou metropolí. Hudeček chce kyjevskému primátorovi Volodymyru Bondarenkovi, který nastoupil do funkce letos v březnu, předat mimo jiné praktické rady týkající se rozvoje města či zavádění protikorupčních mechanismů na městské úrovni. V blízké budoucnosti by pak měla následovat podobná návštěva ukrajinských představitelů v Praze.

10.4.2014 17:02 | Wałęsa: Evropa se nemá spoléhat na USA, Putin by měl stanout v Haagu

"Polsko nebude bezpečné a svobodné bez svobodné Ukrajiny. Politici, hlavně Američané, se nepoučili ze svých chyb a dělají další. První omyl stál Polsko 50 let komunismu. Nyní západní Evropa a USA dělají podobnou chybu s Ukrajinou. Pokud by byl v Polsku instalován raketový obranný systém, situace by byla úplně odlišná," řekl v rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita někdejší polský prezident a držitel Nobelovy ceny míru Lech Wałęsa.

"Nemůžeme souhlasit s novou železnou oponou, neměli bychom odevzdat Ukrajinu Putinovi, nebo ji nechat rozdělit. Ale neměli bychom vyvolat válku. Západní země by měly společně čelit Putinovi. Evropa musí být lépe organizovaná a solidární. Nemůžeme spoléhat na USA, jinak budeme nadále prohrávat," myslí si Wałęsa.

"Očekávám, že svět na Putinovy činy (kvůli anexi krymu, pozn. red.) odpoví jako muž. Zatím všichni jen krouží a vyjednávají," řekl dál Wałęsa.

Podle Wałęsy by bylo nejlepší, kdyby se plidé jako Vladimir Putin podařilo přivést před soud. "Lidé jako Putin by měli být přivedeni do Haagu nebo jinému mezinárodnímu soudu. Nikdo nemůže prostě porušovat zákony, dohody a ohrožovat jiné národy," řekl.

Bývalý polský prezident se na příklad také vyjádřil, že na Ukrajině není žádný vedoucí lídr a že by Julije Tymošenková neměla kandidovat do čela země.

10.4.2014 16:41 | Ukrajinská armáda u Doněcku

Související