Studovali na univerzitách, ale diplomu se mnozí nikdy nedočkají. Kvůli brutální občanské válce přichází v Sýrii celé ročníky mladých lidí o své vzdělání.

„Ve školách vládne situace, jež by lidi na Západě šokovala,“ popisuje třiadvacetiletá Ola, která z bezpečnostních důvodů nechce uvést své příjmení. Syrské univerzity operují v omezené kapacitě a některé se zavírají úplně kvůli bezpečnostním obavám, ubývajícím studentům a profesorům, i kvůli chaosu v zemi.

Je těžké zjistit, kolik Syřanů už muselo kvůli válce zanechat univerzity. Stanice CNN odhaduje, že počet „odpadlých“ studentů se pohybuje kolem 100 tisíc.

„Pro mnohé z nás byl problém vůbec do školy dojít. Univerzita v Aleppu například stojí na území ovládaném režimem. Studenty ze čtvrtí kontrolovaných opozicí cestou ohrožují ostřelovači, musí pěšky přecházet několik kontrolních stanovišť,“ popsala HN Ola, která vystudovala anglickou literaturu, ale v magisterském programu nemůže pokračovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.