Stavbou svého vesměs kovového těla nápadně připomíná člověka, namísto srdce v něm však "bije" 39 motorů. Humanoidní robot Chimp, jehož stvořil tým z robotického institutu v Pittsburghu, si dokáže poradit s mnoha úkoly, ke kterým dosud bylo potřeba lidské oko a lidské ruce.

Humanoidní robot má podobnou velikost a podobný tvar jako člověk, tím pádem je možné jej nasadit do stejných míst, kde nyní pracují lidé.

CMU

Carnegie Mellon University je soukromá výzkumná univerzita v Pittsburghu v Pensylvánii. Její součástí je i největší světové vývojářské středisko zaměřené na roboty National Robotics Institute (zahrnující také centrum NREC).

"Protože se ale jedná o stroj, můžeme jej poslat do míst, kde je to pro člověka riskantní. Humanoidní roboti tak mohou pomáhat při katastrofách, jako byl například výbuch elektrárny ve Fukušimě, ale i tam, kde hrozí exploze, v toxickém prostředí nebo při extrémních teplotách," vyjmenovává účely, k jakým lze využít umělého člověka, Anthony Stentz, ředitel National Robotics Engineering Center (NREC).

Na stejné myšlence byl založen i poslední ročník soutěže DARPA Robotics Challenge, jež je financovaná americkým ministerstvem obrany. Soutěž inspirovala vývojáře z Pittsburghu k vytvoření CMU Highly Intelligent Mobile Platform neboli robota jménem Chimp.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.