Snímek Cesta ven scenáristy a režiséra Petra Václava bude uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Tam se český celovečerní film objeví poprvé po šestnácti letech.

Film s rozpočtem zhruba 18 milionů korun bude mít v Praze premiéru 28. května, o den později jej společnost Aerofilms uvede v Ostravě. Později by ho měla vysílat Česká televize.

"Snímek byl zařazen do nesoutěžní sekce čítající pouhých devět titulů, které vybírá Asociace nezávislého filmu a distribuce z několika stovek snímků z celého světa," uvedla Jolanda Pilařová, mluvčí ostravského studia České televize. V její koprodukci snímek vznikal.

Pro českou kinematografii je účast snímku Cesta ven v Cannes úspěchem. "Naposledy byl v roce 1998 do programu festivalu v Cannes zařazen celovečerní hraný film Postel Oskara Reifa,” připomíná mluvčí. Český film zmiňuje už i text na serveru Hollywood Reporter.

Petr Václav je držitelem hned několika ocenění. V roce 1996 získal Stříbrného leoparda na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu za film Marian, v němž použil podobnou techniku, s jakou nyní natáčel i Cestu ven.

Sám režisér ji označuje za takzvané "dokumentární atributy", tedy kombinaci hraných scén se skutečnými dokumentárními záběry.

V dřívějších režijních explikacích k snímku uváděl, že Cestu ven chce natočit “neo-neorealistickým” stylem, převážně v reálných interiérech mezi paneláky, a dále na autobusových zastávkách, u odstavených továren či dálničních podjezdů.

V posledních letech filmař působil ve Francii. Nyní se ale vrátil do Česka, kde po třinácti letech natočil film ve svém rodném jazyce a zároveň se osmnáct let po premiéře svého dramatu Marian opět vrátil mezi Romy.

Film, který se od loňského února natáčel převážně v ostravských lokalitách Přívoz a Přednádraží, je především příběhem mladé romské ženy Žanety. Ta se svým chlapcem Davidem bojuje o obyčejný šťastný život. Narážejí však na předsudky většinové společnosti, bojují s úřady, exekutory a lichváři, ale též vlastním způsobem života.

Klíčový moment snímku přichází ve chvíli, kdy se David musí rozhodnout, zda rodinu zachránit i za cenu toho, že provede loupež.

SYNOPSE FILMU

Žaneta Červeňáková, 26 let, je nešťastná. Právě neuspěla u zkoušky v autoškole. To jí znemožňuje dojíždět do 35 kilometrů vzdálené továrny, kde by mohla uplatnit svou kvalifikaci šičky a být dobře zaplacená. Díky autu by bývala ještě stíhala několik hodin uklízení. Peníze potřebuje jako sůl. 

Její druh David Gadži (30 let) neví, jak na Žanetinu zdrcující zprávu reagovat. Je bezmocný. Těch tři a půl litru na dalších deset hodin jízd nemá. Je již tři roky nezaměstnaný. Mají spolu dvouletou dceru, Janičku, jedináčka. 

V panelovém domě, kde bydlí převážně gádžové a jehož okna hledí do úhorové planiny, která se láme v mutující krajinu Severočeského uhelného revíru, bydlí spolu s Žanetinou sestrou Kukačkou. Kukačce je patnáct a dělá jim starosti. 

“Scénář skutečně odráží každodenní životní realitu dnešních Romů, ukazuje, jaké rozdíly mezi Romy samotnými jsou v přístupu k životu, práci i k vlastnímu okolí. Nenašla jsem ve filmu nic, co bych neviděla nebo neznala,” řekla v rozhovoru pro ústecký Deník představitelka hlavní role Klaudie Dodová.

Ta režiséra Petra Václava potkala na romské zábavě v Ústí nad Labem, kde mu zprvu nevěřila, že ji do snímku chce skutečně obsadit. Její tříletou dceru Sáru ve filmu hraje dítě, které filmaři našli v jedné z ostravských ubytoven, uvedl server Romea.cz

Podle něj ve filmu dále účinkuje spousta skutečných občanů ostravského Přednádraží, kteří se během natáčení snažili zachránit své poslední domy předtím, než je obvodní úřad vystěhoval.

“Do Cesty ven byli až na jednu výjimku obsazeni samí neherci, kteří vlastně hrají sami sebe. V tom je náš film výjimečný,” dodala herečka Dodová.

Snímek Cesta ven napsal a režíroval Václav, kameramanem byl Štěpán Kučera. Autorem výtvarné scény je konceptuální umělec Jan Pfeiffer. Do hlavních rolí byli obsazeni Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Zajacová-Ferencová a Natálie Hlaváčová.

Film vznikl v koprodukci francouzské společnosti Cinema Defacto a České televize, konkrétně ostravské Tvůrčí producentské skupiny Kateřiny Ondřejkové.