"Santo Subito! Santo Subito!" provolávaly davy po pohřbu Jana Pavla II. v roce 2005. Oblíbeného papeže chtěli věřící nechat svatořečit okamžitě po jeho smrti.

Komplikovaný proces se církev snažila co nejvíc urychlit a zvládla ho v rekordním čase. Pouhých devět let po smrti bude první slovanský papež, vlastním jménem Karol Wojtyla, prohlášen za svatého. A to na Svatopetrském náměstí za přítomnosti statisíců poutníků z celého světa.

Papež František v neděli svatořečí také jiného svého předchůdce - u širší veřejnosti méně známého, ale důležitého modernizátora církve, Jana XXIII. Dvojité svatořečení bývalých papežů je mimořádnou událostí. Naposledy byl za svatého prohlášen Pius X. v roce 1954.

Řím i církev se na historický moment pečlivě připravují už několik měsíců. Podle odhadů mají město mezi Velikonoci a začátkem května navštívit tři miliony lidí - nejvíce právě ve dnech kolem dvojitého svatořečení. Toho se má přímo účastnit až milion poutníků.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.