Ukrajinští politici získali cestu k velkému množství plynu, které pokryje pětinu roční spotřeby Ukrajiny. Díky dohodě se Slovenskem se částečně zbaví energetické závislosti na Rusku, s nímž je jejich země na pokraji války.

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream podepsal s ukrajinskou společností Ukrtransgaz v pondělí v Bratislavě memorandum o zpětných dodávkách plynu na Ukrajinu. Půjde o plyn směřující na Slovensko ze západní Evropy. Do ukrajinského Užhorodu bude podle dohody proudit přes záložní plynovod Vojany.

Na Ukrajinu doputuje až devět miliard metrů krychlových plynu ročně. Ukrajina spotřebuje zhruba pětkrát tolik. Polovinu množství přitom bere z Ruska. Tomu na dodávkách této suroviny dluží okolo dvou miliard dolarů a hrozí, že o dodávky přijde.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku