Není to nic příjemného, ale v krátké době už podruhé za sebou slyšel český ministr obrany Martin Stropnický od vrcholných představitelů NATO, že Česká republika musí dávat více peněz na svoji obranu.

Před dvěma týdny s tímto vzkazem navštívil Prahu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a včera na to českého ministra v Pentagonu upozornil Chuck Hagel, ministr obrany USA. Tedy země, která sama hradí takřka tři čtvrtiny výdajů celé aliance.

„Ministr Hagel mi zdvořile, ale jasně řekl, že Česká republika dává na obranu málo,“ uvedl Stropnický po schůzce s americkým ministrem. Česko dává v současnosti na armádu 1,08 procenta HDP, od roku 2008 se objem armádního rozpočtu snížil o čtvrtinu. Podle aliančního závazku by přitom členské země měly na obranu vynakládat nejméně 2 procenta svého HDP.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.