Páteční sesuv půdy na severu Afghánistánu si vyžádal přes 2100 mrtvých. Oznámil to v sobotu mluvčí guvernéra provincie Badachšán, jehož citovala agentura Reuters. V pátek úřady hlásily asi 350 mrtvých a ještě ráno se pátralo po přeživších. Úřad OSN v Afghánistánu se chce nyní zaměřit na čtyři tisíce lidí, kteří se vlivem této přírodní katastrofy ocitli bez přístřeší.

Pod vysokou vrstvou bahna zmizela v Badachšánu část vesnice a oficiálně bylo v pátek registrováno 350 mrtvých. Záchranné práce sice byly v sobotu ráno obnoveny, ale ztěžoval je vytrvalý déšť, takže hrozily další sesuvy.

Na některých místech byl nános bahna a hlíny až 30 metrů vysoký a k prohledávání měli lidé k dispozici jen lopaty. Místní úřady přiznaly, že je zapotřebí moderní technika, která ale v horách u hranic s Tádžikistánem není dostupná.

Kromě vesničanů byli na místě také policisté, ale podle jejich velitele Abdala Kádira Sajada se nepodařilo najít žádné tělo ani přeživšího. Na místo zamířila letecky také armáda, protože místní cesty jsou velmi úzké a na mnoha místech i zavalené. "Podařilo se nám dostat sem jeden bagr, ale vypadá to beznadějně. Nepodařilo se nám v bahně najít nikoho živého ani žádné domy," řekl ráno Sajad.

Na vesnici v okrese Argo se v pátek zřítila půda ze svahu blízké hory dvakrát. Poprvé se utrhl menší kus zeminy, a když si lidé přišli do domů pro věci a pro dobytek, přišel druhý zával (asi v 8:30 SELČ), který byl devastující. Ve vesnici žilo podle mluvčího provinčního guvernéra tisíc rodin.

"Zůstalo tam 2100 lidí - mužů, žen i dětí," řekl. Evakuováno je několik set lidí, kteří strávili mrazivou noc venku, jen někteří ve stanech. Úřady se jim snaží zajistit vodu a potraviny, zhruba sto lidí bylo ošetřeno kvůli lehčím zraněním.

Poblíž jsou sice vojáci NATO, avšak podle jejich velení je afghánská vláda nepožádala o pomoc. Americký prezident Barack Obama řekl, že tak "jako Spojené státy jsou po boku Afghánců už deset obtížných let, jsou i nyní připraveny pomoci při řešení této katastrofy". "I když tamní válka pro nás letos končí, naše odhodlání pomáhat Afghánistánu a jeho národu trvá," prohlásil Obama.

NATO má své bojové jednotky z Afghánistánu stáhnout do konce letošního roku.

Související