Čtvrtina nočních podniků ve velkých městech Evropy odepírá příslušníkům menšinových ras vstup na základě barvy pleti. Uvedla to francouzská nevládní organizace SOS Racisme, která provedla průzkum v osmi evropských zemích včetně České republiky. Ta dopadla ve statistice organizace vůbec nejhůře, uvedla v sobotu agentura AFP.

SOS Racisme a její evropští partneři provedli během páteční noci průzkum, při němž se do nočních podniků ve velkých městech pokoušeli dostat Arabové, Romové či černoši. Mezi testovanými městy bylo i Ústí nad Labem.

Podle zprávy organizace polovina testovaných nočních barů a klubů v severočeském městě odmítla vpustit dovnitř příslušníky rasové menšiny, zatímco lidé se světlou pletí bez problémů prošli.

Druhý nejhorší výsledek zaznamenalo bulharské město Veliko Tarnovo, kde průzkum zjistil rasistický přístup ve třetině podniků. Každý čtvrtý noční bar či klub nechtěl dovnitř vpustit lidi s menšinovou barvou pleti ve Vídni a černohorské Podgorici.

Francouzská města Paříž a Avignon mají 20 procent podniků diskriminujících menšiny. Zcela bez zjištěných problémů skončil průzkum v Římě a kosovské Prištině. Akce se uskutečnila ještě ve Slovinsku, výsledky odtud ale organizace nezveřejnila.

"Akce ukázala vážnost současného stavu rasové diskriminace v Evropě," uvedla organizace v prohlášení s tím, že průzkum provedla v souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, v nichž mají šanci získat mandáty strany prosazující xenofobní politiku.

Související