Tisíce Vietnamců zapalovaly továrny a ničily průmyslové zóny na jihu země při protestech proti čínské těžbě ropy v části Jihočínského moře, na kterou si činí nárok Vietnam. Informovali o tom vietnamští oficiální činitelé, které citovala agentura Reuters.

Protesty byly namířené proti Číně, ale největší vahou zřejmě dopadly na tchajwanské společnosti v zónách v provinciích Binh Duong a Dong Nai.

Protestující se zřejmě domnívali, že firmy jsou čínské.

Vietnamští oficiální činitelé poskytli jen málo podrobností o tom, co se v zónách stalo, a vůbec žádné fotografie či videozáznamy.

Uvedli jen, že protestující rozbili brány do továren a vytloukli jim okna. Policie už zahájila vyšetřování.

Mluvčí singapurského ministerstva zahraničí potvrdil, že demonstranti vpadli do prostor Vietnamsko-singapurských průmyslových parků (VSIP), ničili zahraniční továrny a zakládali požáry.

Singapurská vláda už vyzvala Vietnam, aby okamžitě obnovil právo a pořádek. Podle dostupných informací v zónách protestovalo asi 19 tisíc dělníků. Informace o případných zraněných nejsou k dispozici.

"Všichni jsou vyděšení," řekla Serena Liu, předsedkyně tchajwanské obchodní komory ve Vietnamu. "Někteří se pokusili z provincie Binh Duong odjet, ale rabující postavili na silnice barikády."

Hongkongský výrobce obuvi Yue Yuen, který dodává firmám Adidas, Nike a dalším mezinárodním značkám, pozastavil kvůli protestům výrobu ve Vietnamu.

Nárůst napětí kvůli územním sporům v Jihočínském moři, které je bohaté na ropu a zemní plyn, následuje jen dva týdny poté, co americký prezident Barack Obama navštívil jihovýchodní Asii a slíbil podporu dlouhodobým americkým spojencům Japonsku a Filipínám.

Obě tyto země jsou zapletené do územních sporů s Čínou, která na seznamu zemí navštívených Obamou nebyla. Také Vietnam v poslední době posiluje své vazby na USA.

Související