Ukrajina je na prahu občanské války, myslí si ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Řekl to ve středečním rozhovoru, který poskytl televizní stanici Bloomberg TV a v němž také označil za hypotetickou otázku připojení východní Ukrajiny k Rusku. Pozastavil se ale i nad informacemi, že ukrajinské jednotky ve středu použily při operaci na východě země vrtulníky opatřené znaky mírových sil OSN.

"Když Ukrajinci zabíjejí Ukrajince, tak si myslím, že se Ukrajina přiblížila k občanské válce jako dosud nikdy," prohlásil Lavrov. Dodal, že na východě a na jihu země už je "válka, skutečná válka".

Na otázku, jestli Rusko může zaručit, že se nebude chtít zmocnit východu Ukrajiny, odpověděl: "Musíme začít nikoli hypotetickou otázkou, kdo koho může připojit, ale tím, jak se lidé budou cítit v této zemi."

Ministr také zopakoval dřívější pohrůžky Moskvy Kyjevu, že připojení k Evropské unii by mělo pro Ukrajinu vážné ekonomické důsledky. "Rozhodnutí o tom přísluší Ukrajincům. Jestli se ale rozhodnou pro připojení k EU, musí si uvědomit, jaké budou následky v souvislosti s jejich závazky plynoucími z ekonomických dohod v rámci SNS (Společenství nezávislých států tvořené devíti z patnácti bývalých sovětských republik)."

Lavrov dal také najevo, že by Moskva chtěla, aby se vyjasnily informace, podle nichž ukrajinská armáda ve středu použila při vojenské operaci proti rebelům helikoptéry s označením OSN, které Ukrajina dříve poskytla mírovým silám při misi v Kongu.

Ruské agentury uvádějí, že ukrajinské vládní síly tyto vrtulníky nasadily ve středu večer u Kramatorsku. OSN prý v souvislosti s touto zprávou vyjádřila znepokojení a s ukrajinskými úřady o tom už jedná.

Ke kulatému stolu do Kyjeva povstalce nepozvali

K jednání o hluboké vnitropolitické krizi se ve středu v budově kyjevského parlamentu sešli zástupci ukrajinské vlády a opozice, představitelé podnikatelských kruhů, církví a nevládních organizací. Jednání označované oficiálně za první zasedání "celostátního kulatého stolu národní jednoty" má sjednotit názory na otázky jednoty a územní celistvosti země. Zástupci povstalců ale přítomni nejsou.

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov při zahájení rozhovorů řekl, že povstalce z východu nečeká jednání, ale trest. "Proti ozbrojencům, kteří se snaží vyvolat v naší zemi válku a se zbraní v ruce se pokoušejí diktovat svou vůli, nebo spíše vůli cizí země, proti těmto ozbrojencům zasáhne spravedlnost," řekl prezident. Vláda podle něj ofenzívu proti "teroristům" na východě nezastaví.

Boje u Kramatorska pokračují

Ukrajinská armáda ve středu večer zaútočila na seskupení proruských vzbouřenců u města Kramatorska ve východoukrajinské Doněcké oblasti, oznámila ukrajinská televize Espreso. Zprávu potvrdily i povstalecké zdroje.

K útoku došlo asi třicet kilometrů od Kramatorska, který patří k hlavním opěrným bodům povstalců na severu Doněcké oblasti. V úterý v Kramatorsku v léčce nastražené proruskými separatisty podle armádních informací zahynulo sedm ukrajinských vojáků a dalších sedm utrpělo zranění. Jednoho zabitého a čtyři těžce zraněné ve svých řadách ohlásili i povstalci.

Ve středu vojáci do operace nasadili deset obrněných transportérů a šest vrtulníků, z místa operace se ozývala silná palba z velkorážných zbraní. O případných obětech informace nejsou.

Související