Český katolický duchovní Tomáš Halík převzal ve středu v Londýně Templetonovu cenu, která se každoročně uděluje za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života. Pětašedesátiletý kněz, teolog a sociolog náboženství ji obdrží mimo jiné za duchovní činnost v době komunistické totality.

Nadace již zesnulého britského investora a filantropa Johna Templetona rozhodla o udělení ceny Halíkovi v březnu, kdy vyzdvihla, že se po sovětské invazi a následné okupaci Československa v letech 1968 až 1989 zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody.

Zdůraznila také, že letošní laureát se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími.

Halík se ve svém proslovu na středečním ceremoniálu zamyslel nad obecnějšími otázkami víry či nutnosti náboženského dialogu, ale vyjádřil se i k aktuálním sociálním a politickým problémům.

"Dějinná zkušenost naší části světa ukazuje, že ateismus není o nic méně imunní vůči pokušení moci a násilí než náboženství. Já jen přeji 'novému ateismu', až bude starší a dospělejší, aby byl alespoň tak tolerantní, jako je naše dnešní staré evropské křesťanství," řekl první český nositel Templetonovy ceny.

Kněz z pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora rovněž varoval před aktuálním nebezpečím ruského nacionalismu a "imperiálními sny". "Tváří v tvář nebezpečnému vývoji na východě Evropy si musíme uvědomit svou zodpovědnost za udržení a prohloubení velkého projektu sjednocené Evropy," prohlásil Halík a varoval před nacionalismem, šovinismem, xenofobií, které "znovu zdvihají hlavu v evropských národech".

"Pokud by v Evropě zvítězilo nebezpečné pokušení národního sobectví a izolacionismu a došlo k tragédii rozpadu EU, evropské národní státy by nezískaly více suverenity, nýbrž by byly daleko více vystaveny silám chaosu a destrukce zevnitř," domnívá se čerstvý držitel prestižního ocenění.

Halík v letech 1972 až 1989 pracoval v civilních povoláních jako psycholog a psychoterapeut drogově závislých, působil v kulturním a náboženském disentu a samizdatu. Na kněze byl tajně vysvěcen v Erfurtu v roce 1978.

Po pádu komunismu se začal zabývat pedagogickou činností. Podnikl studijní cesty na všech šest kontinentů a věnoval se mezináboženskému dialogu.

Ocenění je spojeno s finanční odměnou 1,1 milionu liber (asi 36 milionů Kč), převyšující i Nobelovu cenu. Prémii chce Halík věnovat zejména na iniciativy spojené s dialogem mezi věřícími a ateisty.

První laureátkou ceny se v roce 1973 stala misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. K dalším držitelům ceny patří ruský spisovatel Alexandr Solženicyn nebo tibetský duchovní vůdce dalajlama. Loni ji získal jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.

Na ceremoniálu zněl Bach a Dvořák

Halíka na slavnostní předání ceny do britské metropole doprovodili  i kardinál Dominik Duka či ministr kultury Daniel Herman. Ceremoniál se odehrál v anglikánském kostele svatého Martina v polích na Trafalgarském náměstí, zúčastnilo se ho na 600 lidí.

O hudební doprovod slavnostního večera se postaral americký skladatel a držitel ceny Grammy Eric Whitacre, který bude řídit pěvecký soubor interpretující jeho oceňovanou skladbu Lux Aurumque. Vystoupí rovněž britská zpěvačka Laura Mvulaová nebo český klavírista Martin Kasík, který zahraje skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina.

Související