Během středečního představení druhého dílu knihy o působení Evropské komise mezi lety 1973 a 1986 se v uvolněné atmosféře v bruselském Berlaymontu vyměňovaly historky z fungování této instituce.

Vůbec nejkurióznější se váže k vytváření a podpisu Římské smlouvy, která k 1. lednu 1958 založila Evropské hospodářské společenství.

Státníci 25. března 1957 místo smlouvy podepisovali pouze prázdný papír. Finální text dohody totiž v noci před slavnostním podpisem vyhodily uklízečky, píše server EurActiv.

Podle Karine Auriolové, která se jako badatelka zaměřuje právě na podobné anekdoty v historii komise, se příprava smlouvy zkomplikovala už na počátku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.