Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek protestovalo proti rozsáhlým vojenským manévrům, které chce Rusko uspořádat nedaleko hranic s Ukrajinou v době ukrajinských prezidentských voleb.

Cvičení se má pod označením Aviadarts-2014 uskutečnit 20. až 26. května v ruském západním vojenském okruhu. Volby na Ukrajině jsou plánovány na 25. květen.

Podle oficiální zprávy ruského ministerstva obrany se cvičení zúčastní především letecké svazky vyzbrojené bombardéry Su-24 a Su-34, stíhacími letouny MiG-29 a vrtulníky Mi-8 a Mi-24.

Do manévrů se má zapojit osm leteckých základen, přizváni jsou podle ministerstva i piloti z Běloruska a Kazachstánu.

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí je cvičení hrubým politickým nátlakem. Ruské letectvo má operovat i v Lipecké a Voroněžské oblasti v bezprostřední blízkosti Ukrajiny. Piloti se mají cvičit v raketové palbě na pozemní cíle a v překonávání protivzdušné obrany protivníka.

"Jde o další provokaci a nezastřený pokus vyvolávat nové napětí na hranicích s Ukrajinou," uvedlo ukrajinské ministerstvo. "Pořádání manévrů v době prezidentských voleb je dalším projevem ruské snahy o destabilizaci vnitropolitické situace na Ukrajině a hrubým nátlakem na ukrajinské obyvatelstvo," konstatuje se v prohlášení.

Požár v Oděse vyšetřují i zahraniční experti

Na Ukrajině se mimo jiné začalo opět hovořit o tragédii, která se stala 2. května v Oděse. Vyšetřovatelé ve čtvrtek zveřejnili průběžnou zprávu. Při požáru v místním Domě odborů tehdy zahynulo 48 lidí.

Většina z nich patřila k proruským radikálům, kteří se v objektu ukryli před davem útočících fotbalových fanoušků. Jejich průvod předtím radikálové sami napadli a zabili při tom nejméně čtyři osoby.

Šéf oděské policie Ivan Katerynčuk oznámil, že mezi mrtvými je sedm žen a jedno dítě. Dvě osoby se nepodařilo identifikovat. Šest lidí zemřelo na následky střelného poranění, 32 se otrávilo a deset zahynulo pádem z okna. Zraněno bylo 247 lidí. Téměř všichni mrtví trvale žili v Oděse, dva z nich pocházeli z ukrajinských měst Mykolajiv a Vinnycja.

Uvnitř vypáleného objektu byly nalezeny dvě pistole a velké množství nábojnic různé ráže. Vyšetřovatelé našli také lahve se zápalnou směsí a kanystry se zbytky hořlavé látky.

Vyšetřování incidentu nebylo dosud ukončeno a v zájmu objektivity se na něm podílí zahraniční experti, řekl oděský policejní šéf. V Oděské oblasti v době incidentu operovalo údajně několik extremistických skupin, které se snažily destabilizovat situaci.

Generální prokurátor Oleg Machnyckyj nedávno oznámil, že podíl na tragédii má i oděská policie, která incidentu nejen nečinně přihlížela, ale aktivně se podílela na nepokojích. Zadrženi byli zatím tři policisté a dva vůdci údajných extremistů.

Související