Italská vláda v pátek schválila plány privatizace podstatné části státního poštovního úřadu Poste Italiane a operátora řízení letového provozu Enav. Postupně chce Řím prodat až 40 procent akcií Poste Italiane a 49 procent Enav, uvedla agentura Reuters.

Jde o součást širšího plánu, v jehož rámci chce Itálie získat během dvou let z prodeje státních podílů až deset miliard eur (asi 275 miliard Kč) a snížit tím veřejný dluh země.

Prodej podílu v Poste Italiane by se měl odehrát v několika fázích a část akcií bude vyhrazena drobným akcionářům, včetně zaměstnanců pošty, kteří budou při prodeji zvýhodněni. Část akcií se prodá domácím a zahraničním institucionálním investorům, uvádí se v prohlášení vydaném po zasedání vlády.

Podíl v Enav by měla vláda prodat soukromým a institucionálním investorům. Uvažuje se ale také o přímém prodeji jedinému kupci prostřednictvím tendru. Obě transakce by měly být dokončeny letos.

Vláda už loni oznámila, že kromě pošty a řízení letů hodlá prodat státní podíly v energetické skupině ENI, v loděnicích Fincantieri a ve výrobci mikročipů STMicroelectronics.

Itálie slibovala snižovat své rozsáhlé podíly ve velkých firmách již léta, donedávna v tom ale takřka nic neudělala. Až obavy z pádu do dluhové krize a zvýšený tlak Bruselu na snižování rozpočtového deficitu a dluhu v posledních dvou letech přiměly Řím k úsporám a reformám.

Ministr financí minulé vlády Fabrizio Saccomanni už dříve řekl, že prodej 40 procent pošty by mohl získat vládě až 4,8 miliardy eur. Poste Italiane je se 146 tisíci zaměstnanci jedním z největších zaměstnavatelů v zemi.

Itálie patří v posledních deseti letech v Evropské unii k zemím s nejslabším ekonomickým výkonem a nejvyšším zadlužením. Její veřejný dluh se pohybuje kolem dvou bilionů eur.

Související