Bývalému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubárakovi ve středu káhirský soud uložil tři roky vězení za zpronevěru. Jeho synové Gamál a Alá dostali za korupci a zpronevěru po čtyřech letech. Všichni údajně nelegálně získali více než 13 milionů eur (téměř 360 milionů korun) z rozpočtu prezidentských paláců.

Všichni tři musí rovněž zaplatit pokutu v hodnotě 21 milionů egyptských firem (60 milionů korun) a zaplatit celou částku, kterou zpronevěřili. Bezprostředně po vynesení verdiktu nebylo jasné, zda se odsouzení odvolají.

Rovněž nebylo zřejmé, zda se do uloženého trestu započte doba, kterou již strávili ve vězení. Nejasnosti panují i ohledně toho, zda se Mubárak vrátí do vězení, či bude nadále ve vojenské nemocnici.

Proces kvůli zneužití veřejných peněz byl loni v srpnu přerušen a případ byl vrácen prokurátorovi, který do kauzy zahrnul další čtyři obviněné. Soud poté pokračoval až letos v únoru.

Husní Mubárak byl svržen revolucí začátkem roku 2011 a později byl obviněn i v druhém procesu - za spoluúčast na smrti asi osmi stovek účastníků protivládních protestů.

Za vlády islamistického Muslimského bratrstva za to byl v roce 2012 odsouzen na doživotí, avšak odvolací soud rozsudek loni zrušil a nařídil opakování procesu. Nový verdikt v této kauze dosud nebyl vynesen.

Bývalý prezident Mubárak byl zadržen krátce po svém svržení, loni v srpnu byl ale z vězení propuštěn a nyní pobývá v režimu domácího vězení ve vojenské nemocnici na předměstí Káhiry. Gamál a Alá byli drženi ve vězení, uvedl egyptský list Al-Ahrám.

Související