Od 22. do 25. května se konají už osmé přímé volby do Evropského parlamentu. Češi v nich mají možnost zvolit 21 zástupců. 

Pod heslem "Tentokrát to bude jiné" se politici snaží nalákat voliče, kteří se obvykle k evropským volbám ve velkém nehrnou. Europolitici plánují využít svých nových pravomocí, například při volbě předsedy Evropské komise. A zároveň se obávají, co s fungováním instituce a celé EU udělají euroskeptické a populistické strany, které se letos do parlamentu dostanou zřejmě v rekordním počtu.

V následujících pěti bodech se dozvíte, jak proběhnou a co přinesou letošní evropské volby.

1. Výsledky až v neděli

V Česku mají voliči jako jediní z unie pro odevzdání svého hlasu k dispozici dva dny – pátek a sobotu. V pátek se volební místnosti otevřou od 14.00 do 22.00, v sobotu pak od 8.00 do 14.00. Ve čtvrtek odvolili Britové a Nizozemci, většina států osmadvacítky ale vybírá europoslance až v neděli.

Výsledky budou proto zveřejněny až v neděli po 23. hodině večer, kdy skončí volby v Itálii. Informace o tom, jak Češi volili, můžete sledovat na stránkách ČSÚ nebo na IHNED.cz.

Kdo do 8. května zaslal žádost na příslušný úřad, může volit na voličský průkaz. Čeští občané mohou hlasovat i na území jiného členského státu EU – v tom případě ovšem vybírají z kandidátů daného státu. Na rozdíl od sněmovních nebo prezidentských voleb není možné hlasovat na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.