Politická krize v Thajsku ve čtvrtek vstoupila do dalšího dějství. Velitel thajské armády ve čtvrtek během televizního vystoupení prohlásil, že armáda provedla státní převrat. Ozbrojené síly chtějí obnovit pořádek v zemi a prosadit politické reformy.

"S cílem vrátit situaci v zemi k normálu ozbrojené složky převzaly 22. května v 16:30 místního času (11:30 SELČ) moc v zemi," prohlásil armádní šéf Prajutch Čan-Oča.

Mluvčí armády sdělil, že všechny thajské televizní a rozhlasové stanice musejí zastavit vysílání běžných programů a vysílat pouze armádní materiály, dokud nebude stanoveno jinak.

V televizním prohlášení rovněž oznámil, že dosavadní premiér Niváttumrong Búnsongpajsan a členové jeho kabinetu se mají hlásit v armádním sídle na severu Bangkoku. 

Provládní i protivládní demonstranty armáda vyzvala k návratu z ulic domů a zakázala všechna politická shromáždění, kterých se zúčastní více než pět lidí. Kdokoli tento zákaz poruší, může být podle armádního mluvčího potrestán minimálně ročním vězením.

Fotograf agentury Reuters uvedl, že prakticky všichni provládní demonstranti již opustili svůj tábor na západním předměstí Bangkoku. Vojáci tam podle agentury Reuters rozháněli protestující střelbou do vzduchu.

Podle agentury AP také tisíce protivládních demonstrantů poprvé za uplynulých šest měsíců začaly pokojně vyklízet své ležení nedaleko sídla vlády v centru města. Vojáci prý připravují vozidla, která by demonstranty dopravila do jejich domovů.

Hlavní turistická sezona v Thajsku už skončila a české cestovní kanceláře již do země zájezdy nepořádají. Varování českého ministerstva zahraničí se tak týkají zejména individuálních cestujících.

"Žádáme veřejnost, aby nepanikařila a vedla dál svůj normální život. Státní úředníci na každém ministerstvu budou dál vykonávat své povinnosti," řekl šéf armády Čan-Oča. Slíbil rovněž, že armáda "poskytne ochranu" cizincům v Thajsku.

Vojsko už v úterý v Thajsku vyhlásilo stanné právo a ve středu svolalo schůzku vůdců znepřátelených politických stran. Jednání, která pokračovala i ve čtvrtek, ale skončila bezvýsledně, uvedla agentura AP.

Velení armády v úterý popřelo, že by za mimořádným opatřením byla snaha o státní převrat. Vojáci obsadili thajské televize a zavedli v zemi cenzuru; armáda vyzvala demonstranty z vládního i protivládního tábora, aby předešli jakýmkoli násilným střetům.

Už dvanáctý vojenský puč

Thajsko se již sedm měsíců potýká s politickou krizí a v uplynulých měsících protestovaly v ulicích desetitisíce protivládních demonstrantů. Protesty byly převážně poklidné, místy ale přerostly v násilí, které si od listopadu vyžádalo nejméně 28 obětí a 800 zraněných.

Nespokojenci nejprve žádali rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové, ve svých akcích ale pokračovali i poté, co thajský ústavní soud tento měsíc shledal Šinavatrovou vinnou ze zneužití moci a nařídil jí odstoupit z funkce.

Čtvrteční převrat je již dvanáctým vojenským pučem v Thajsku od zániku absolutní monarchie v roce 1932. Je také zatím poslední událostí v dlouhé bitvě mezi přívrženci bratra Šinavatrové, expremiéra Tchaksina Šinavatry, který byl svržen při převratu v roce 2006 a od roku 2008 žije v exilu, a jejich soupeři.

Na straně bývalého miliardáře působícího v odvětví telekomunikací Šinavatry stojí převážně venkovské a městské chudé obyvatelstvo, které si politik získal díky štědrým dotacím. Jeho odpůrci se řadí především ke střední třídě a mají svou baštu v metropoli Bangkoku.

Související