Nejvýznamnější i nejproblematičtější v novodobé historii země. V neděli Ukrajina pořádala prezidentské volby, jejichž výsledek rozhodne, kudy se země v krizi bude ubírat dál. 

Favorit ukrajinských prezidentských voleb Petro Porošenko podle předběžného průzkumu provedeného u hlasovacích místností získal v nedělním hlasování 55,9 procenta hlasů a získal prezidentský úřad už v prvním kole. Expremiérka Julija Tymošenková se umístila druhá s 12,9 procenta hlasů.

Prvního kola ukrajinských prezidentských voleb se podle zpřesněných výpočtů zúčastnilo kolem 60 procent oprávněných voličů.

Souběžně s prezidentskými volbami se v několika ukrajinských městech konaly i volby starostů. V Kyjevě zřejmě zvítězil šéf hnutí UDAR a bývalý boxerský šampión Vitalij Kličko. Křeslo starosty získala nejspíš jeho strana i v Oděse, kde se starostou má stát Kličkův stranický kolega Eduard Hurvic.

Podle zprávy ukrajinského ministerstva vnitra bylo během voleb podáno 76 stížností na průběh hlasování, z nichž přes třicet podle policistů souvisí s událostmi, které nesou příznaky trestného činu. Prakticky všechny byly podány na východě Ukrajiny zmítaném akcemi separatistů.

Prudká přestřelka se strhla u volebního okrsku ve městě Novoajdar severně od východoukrajinského Luhanska. Podle ruské agentury RIA Novosti tam ozbrojenci postříleli členy volební komise. Počet mrtvých se prý upřesňuje.

Informaci o popravě členů volební komise ruské agentuře sdělili místní proruští aktivisté ze samozvané Luhanské lidové republiky. Vraždy se podle nich dopustili příslušníci praporu Dněpr, který je součástí dobrovolnické Národní gardy podřízené ukrajinské vládě. Důvodem popravy měla být neochota členů volební komise otevřít hlasovací místnost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.