Časopis Time upozornil, že zatímco #selfie zvládne stejně dobře pětileté děcko jako průměrně zručný důchodce, s #dronie to tak snadné není. I díky tomu jsou ale dronies výjimečné, nejsou pro každého. K fotkám a videím pořízeným létající kamerou na dálkové ovládání jsou potřeba především peníze, technické znalosti a zručné palce.

V Americe už nejen kvůli této "náročnosti" vznikají speciální firmy, které na dronies staví byznys. Je libo výjimečnou fotku (dronie) za San Franciska? Chcete sami sebe natočit na pláži z výšky několika desítek metrů? Místní majitelé dronů vám za tři dolary vyrobí video, které na Facebooku neolajkuje jen naprostý technologický ignorant.

Web se nicméně informacemi o dronies a dronech teprve plní. Kromě firem nabízejících podobné služby roste počet stránek, které fanoušky dronies a dronů sdružují. Minividea a fotky (především z malých a nejlevnějších strojů za řádově 30 tisíc korun) plní specializované sítě (Vimeo atp.). Jistě také poznáte, kterým stránkám chce konkurovat „dronestagr.am“.

My first Dronie /night flight/

A jak tedy natočit to pravé dronie? Je jich zatím tak málo, že úspěch zaručí jakékoliv video či fotka pořízená z dronu na zajímavém místě. To pravé dronie ale nesmí trvat déle než 20 vteřin, záběr by měl začít pohledem na pilota maximálně z pěti metrů a skončit ve zhruba stometrové vzdálenosti. Důležitý je konečný moment překvapení z toho, kde se člověk nachází.

Dronie je "cool", ale čeká ho jen pár let slávy, mírní nadšení z dronies list The Wall Street Journal. Sotva jste totiž stačili zaznamenat (možná i díky tomuto článku) existenci dronies, zasáhla svět novinka, kvůli které je selfie definitivně „out“ – jde o „spacie“. Takové video začíná efektním přiblížením Země přes Google Earth, na které je střiženo dronie blížící se z nebe až k vám.

#spaceselfie

 

My first Dronie /night flight/

#spaceselfie