Při nočních bojích ve východoukrajinském Slavjansku zahynuli dva civilisté a další čtyři utrpěli zranění. Podle agentury DPA to oznámili proruští separatisté, Kyjev informaci nicméně nepotvrdil.

Šest povstalců přišlo o život na letišti v Doněcku na Ukrajině, kde se snažili probít nazpět na místní letiště a posbírat mrtvá těla spolubojovníků zabitých počátkem týdne ukrajinskou armádou. Podle agentury Reuters to sdělil velitel proruských separatistů.

Agentura DPA předtím rovněž s odvoláním na rebely uvedla, že při nočních bojích ve východoukrajinském Slavjansku zahynuli dva civilisté a další čtyři utrpěli zranění. Kyjev tuto bilanci obětí nepotvrdil.

Střety jsou hlášeny také z obce Djakove v Luhanské oblasti u hranic s Ruskem, kde podle ukrajinské armády při nočním útoku ozbrojenců na zařízení pohraniční stráže byli zraněni tři vojáci.

Armáda uvedla, že na hraničářský post zaútočilo asi 80 ozbrojenců. Vládní síly se podle armády ocitly pod palbou z granátometů, ozbrojence ale nakonec přinutily se stáhnout. Do tamního boje nasadila armáda jednu stíhačku Su-27.

K přestřelce na doněckém letišti došlo podle velitele separatistů Denise Pušilina již v pátek. "Naši kluci se odtamtud pokusili dostat těla," uvedl.

Podle agentury Interfax se vedení samozvané Doněcké lidové republiky chce obrátit na Mezinárodní výbor Červeného kříže se žádostí o vydání mrtvých, kteří po bitvě zůstali ležet na pozemku letiště. Podle Reuters není jasné, kolik jich tam zůstalo.

OBSE: rebelové jsou ochotni vyjednávat

Rebelové podle agentury Interfax naznačili, že jsou ochotni skupinu čtyř zadržovaných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyměnit za vězněné separatisty. Rusko oznámilo, že o propuštění pozorovatelů se vzbouřenci vyjednává.

Nadále zůstává nejasný osud čtyř inspektorů OBSE působících v Doněcké oblasti. Skupiny, kterou tvoří Dán, Estonec, Švýcar a Turek, se separatisté zmocnili v pondělí. Nyní prý samozvaná Doněcká lidová republika zvažuje, že je propustí výměnou za rebely, které ukrajinské jednotky zadržely. Konečné rozhodnutí ale zatím nepadlo, uvedl Interfax.

Stálý ruský zástupce při OBSE Andrej Kelin oznámil, že Rusko se do vyjednávání zapojilo. "Propuštění se protahuje," řekl Kelin s tím, že nedokáže odhadnout, kdy bude případ vyřešen. Dodal, že Moskva udržuje se separatisty kontakt pomocí internetového komunikačního programu Skype.

Zástupce OBSE Wolfgang Ischinger, který se znesvářené strany na Ukrajině snaží přímět k dialogu, v rozhovoru s německou televizí ZDF řekl, že mezinárodní organizace z obav o životy svých pracovníků zvažuje stažení pozorovatelů ze země. Moskva tyto úvahy OBSE kritizovala.

"Při záměrně zesílené trestné operaci Kyjeva ve východní části země je nezbytné, aby se zintenzívnila činnost mezinárodních pozorovatelů," uvedla ruská diplomacie podle agentury AP v prohlášení. Rusko zásah ukrajinských vojáků označuje za trestné tažení, Kyjev naopak hovoří o protiteroristické operaci.

Mezitím se čečenský vůdce Ramzan Kadyrov opětovně ohradil proti obviněním, že na vzbouřeném východě Ukrajiny bojují jím vyslané zvláštní čečenské jednotky, jak tvrdí Kyjev. Připustil ale, že v řadách rebelů je podle jeho odhadu 14 Čečenců, kteří na Ukrajinu odjeli z vlastní vůle.

Související